back to top

600.000 novih milionera u Sjedinjenim Državama

spot_img

Prema najnovijoj studiji, Sjedinjene Američke Države su prošle godine daleko nadmašile ostatak svijeta u stvaranju novih milionera, dodajući 600.000 novih milionera i postavši rekordno bogate.

Broj američkih milionera porastao je za 7,3% u 2023. godini na 7,5 miliona ljudi, prema izvještaju Capgeminija.

Njihovo ukupno bogatstvo poraslo je na 26,1 bilion dolara, što je povećanje od 7% u odnosu na 2022. godinu.

Capgemini definiše milionere kao one sa investibilnom imovinom od 1 milion dolara ili više, ne računajući primarnu nekretninu, kolekcionarske predmete ili trajnu imovinu.

Iako su kamatne stope ostale visoke, dionice su se oporavile krajem 2023. godine, uz trilione dolara državne potrošnje i stimulansa koji nastavljaju da pokreću američku mašineriju bogatstva.

Najbrže rastu bogatstva na samom vrhu piramide. Broj Amerikanaca koji posjeduju 30 miliona dolara ili više povećao se za 7,5% u 2023. godini na 100.000, dok je njihovo ukupno bogatstvo dostiglo 7,4 biliona dolara.

Globalno gledano, pojedinci sa ultra-visokim neto vrijednostima čine 1% milionerske populacije, ali sada drže 34% ukupnog bogatstva, što ukazuje na rastuću koncentraciju bogatstva čak i među najbogatijima.

Pitanje je da li će se trend stvaranja bogatstva nastaviti u protekloj deceniji, pogotovo s obzirom na potencijalni uticaj globalnih konflikata, izbora, kamatnih stopa i mogućeg usporavanja ekonomije, izjavio je Elias Ghanem, globalni lider Capgeminijevog istraživačkog instituta za finansijske usluge.

„Posljednjih 10 godina bile su izuzetne“, rekao je Ghanem. „Sada se suočavamo s inflacijom, mogućom recesijom i geopolitičkim pitanjima. Okružje je potpuno drugačije.“

Na globalnom nivou, broj milionera povećao se za 5,1% prošle godine, na 22,8 miliona, navodi se u izvještaju. Njihovo ukupno bogatstvo poraslo je na rekordnih 86,8 biliona dolara.

Pored Severne Amerike, Azija-Pacifički region imao je najveći rast milionera od 4,8%, zatim Evropa sa 4%, Latinska Amerika sa 2,7%, Bliski istok sa 2,1% i Afrika sa 0,1%.

Ghanem je rekao da su Azija i Severna Amerika dominirale u godinama pre pandemije Covid-19, ali Sjedinjene Američke Države ponovo preuzimaju primat.

Kada je riječ o njihovim investicijama, bogati preusmjeravaju novac sa sigurnih očuvanja bogatstva na agresivnija sredstva rasta, navodi se u izvještaju. Njihov udio gotovine i ekvivalenata gotovine smanjen je sa 34% na početku 2023. godine na 25% u januaru, što znači da počinju aktivno investirati.

Njihovi udjeli u fiksnim prihodima povećali su se sa 15% na 20%, a ulaganja u nekretnine porasla su sa 15% na 19%. Udio njihovih dionica nastavlja da pada, sada na 21%, što je najniži nivo u više od 20 godina. Dok su glavni indeksi dionica dobro prošli ove godine – S&P 500 je do sada porastao za 12%, a Nasdaq Composite za 14% – bogati investitori se suzdržavaju od ulaganja u tržište vođeno uglavnom nekoliko divovskih tehnoloških dionica.

Ghanem je naveo da će alternative, posebno privatni kapital i privatni krediti, najvjerojatnije dobiti najviše ulaganja od bogatih investitora ove godine. Prema studiji, dvije trećine milionera planira povećati ulaganja u privatni kapital u 2024. godini.

„Sve je ciklično, a s obzirom da privatni kapital nije dobro prošao, sada je pravo vrijeme za ulaganje“, rekao je. „Investitori vjeruju da ako ulože sada, kada je jeftinije, to će biti dugoročno isplativo.“

S rastom bogatstva i broja bogatih, borba za upravljanje njihovim kapitalima postaje sve izazovnija. Ghanem je rekao da će pobijediti one kompanije koje najbolje služe klijentima sa ultra-visokim neto vrijednostima, odnosno onima vrijednima 30 miliona dolara ili više. Capgemini tvrdi da će ultra-bogati biti najbrže rastuća kategorija klijenata, ali i najprofitabilnija.

Oni su takođe najteži za privlačenje i zadržavanje: ultra-bogati imaju u prosjeku sedam odnosa za upravljanje bogatstvom, u odnosu na tri 2020. godine. Više od tri četvrtine ultra bogatih planira promijeniti svoju primarnu firmu za upravljanje bogatstvom 2024. godine.

Ghanem je rekao da je ključna strategija za kompanije koje žele privući više poslova od ultra-bogatih bolje razumijevanje svojih klijenata. Kompanije možda poznaju finansijsku situaciju svojih klijenata, ali rijetko razumiju njihovu porodičnu dinamiku, psihološke profile rizika, pristrasnost ulaganja, stil života ili geografsku diversifikaciju, dodao je.

Budući da ultra-bogati klijenti sve više traže firme za upravljanje bogatstvom koje nude više usluga koje dodaju vrijednost – poput planiranja nasljedstva i budućih generacija, poreskih savjeta, usluga koncijerža i pristupa privatnim poslovima – kompanije moraju dublje proučiti finansijske i porodične aspekte njihovih života.

Ghanem takođe napominje da kompanije za upravljanje bogatstvom sada suočavaju s konkurencijom porodičnih ureda, privatnih investicionih grana bogatih porodica. Više od polovine ultra-bogatih investitora planira osnovati porodične urede, tvrdeći da takvi uredi pružaju veću privatnost, personalizaciju i nezavisnost.

Umjesto da se takmiče s porodičnim uredima, kompanije za upravljanje bogatstvom moraju postati bolji partneri nudeći cjelokupnu paletu finansijskih i nefinansijskih proizvoda, zaključio je Ghanem. Firme koje mogu pružiti istinske globalne savjete, u više zemalja, kao i kreditiranje, savjete o načinu života, rješenja za osiguranje, praćenje portfelja, nekretnina, savjete o putovanjima i zdravstvu i obrazovanje buduće generacije, imaju veće šanse za uspjeh.

„Moraju osigurati potpuni ekosistem“, zaključio je.

.fb-background-color {
background: #ffffff !important;
}
.fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe {
width: 100% !important;
}
Izvor: ( investitor.me / ffmo.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima