back to top

Ribica Danionella cerebrum proizvodi zvuk jačine 140 dB!

spot_img

Danionella cerebrum, mala prozirna ribica veličine samo 12 mm može proizvesti iznimno glasan zvuk koji prelazi 140 dB!. Da vam dam predodžbu o jačini zvuka ove ribice…

to je zvuk koji percipira osoba koja stoji
100 m od putničkog zrakoplova tijekom polijetanja.!

Riba Danionella cerebrum identificirana je 1980-ih, ali je vrsta službeno priznata 2021. nakon što su znanstvenici otkrili suptilne fizičke razlike između nje i Danionella translucida.

Ove dvije vrste riba toliko su male veličine ljudskog nokta i toliko slične da se razlike među njima mogu prepoznati samo pod mikroskopom.

Nedavno je tim istraživača otkrio još jednu fascinantnu osobinu Danionella cerebrum, onu koja ne samo da je izdvaja od svog brata, već je također stavlja visoko na popis najglasnijih životinja na svijetu.

Mala prozirna riba koristi kombinaciju zvučnih mišića i bubnjajuće hrskavice za proizvodnju zvukova glasnih poput pucnjeva.

„Ova sićušna riba može proizvoditi zvukove preko 140 dB na udaljenosti od 10 do 12 mm, što je usporedivo s bukom koju čovjek osjeti u zrakoplovu tijekom polijetanja na udaljenosti od 100 m i prilično neobično za životinju ove vrste. mala veličina,” rekao je dr. Ralf Britz, ihtiolog iz Prirodoslovne zbirke Senckenberg.

Postoje glasnije životinje na svijetu, poput račića, koji mogu proizvesti zvukove od 250 decibela, ali ribe su obično neka od najtiših stvorenja na planetu, pa je neobično pronaći neku koja je glasna poput sirene hitne pomoći ili čekića , pogotovo ako su ovako male.

Mehanizam koji Danionella cerebrum koristi za proizvodnju zaglušujućeg zvuka još je fascinantniji.

Brzi video zapisi otkrili su da se za proizvodnju glasnih zvukova rebro koje se nalazi pored ribljeg plivaćeg mjehura pomiče pomoću posebnog mišića otpornog na umor u komad hrskavice koja bubnja.

“Ovaj dio ribljeg tijela (“aparat”) ubrzava hrskavicu bubnjića snagom od preko 2000 gy i gađa je u plivaći mjehur da proizvede brz, glasan puls”, objasnio je dr. Britz. “Ovi se impulsi sekvenciraju kako bi proizveli pozive s bilateralno izmjeničnim ili jednostranim kontrakcijama mišića.”

Zanimljivo je da je rebro kod mužjaka puno tvrđe, što je najvjerojatnije razlog zašto ženka Danionella cerebrum ne proizvodi jednako glasne zvukove.

Što se tiče svrhe zvukova, znanstvenici je tek trebaju otkriti, ali sugeriraju da bi mogao pomoći ribama u kretanju u mutnoj vodi. Ili bi to mogla biti agresivna taktika koju koriste mužjaci kako bi upozorili konkurenciju tijekom parenja.

Izvor: Zanimljivodana.com

Molimo vas da online portale (stranice), ako kopirate originalni članak sa naše stranice zanimljivosti dana, NAVEDITE NAS KAO IZVOR i MALO PROMIJENITE NASLOV za objavljivanje originalnih članaka sa stranice na Facebooku (Meta), Instagramu , YouTube, obratite nam se za odobrenje. Hvala vam!

TAKOĐER VAM NUDIMO:


Izvor: ( zanimljivostidana.com / ffmo.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima