Ovaj put pričamo o zanimljivostima ili činjenicama o sladoledu. U ovom članku saznat ćemo šta najhladniji ledeni desert na svijetu ima za reći kroz zanimljivosti o sebi….
Pa hajde da otkrijemo neke zanimljive činjenice o najslađem sladoledu na svijetu….
- Sladoled napravljen posebno od mlijeka, koncept koji poznajemo danas, ali sladoled je kineski izum leda, napravljen oko 200. godine. U Europu (preko Italije) više od 1000 godina kasnije donio ju je istraživač Marko Polo.
- Prosječan broj lizanja do kraja jedne kuglice sladoleda je 50.
- Zemlja koja konzumira najviše sladoleda je SAD, a slijede Australija i Norveška.
- Najpopularniji okus sladoleda danas je vanilija, a slijedi je čokolada
- Kornet za sladoled izumljen je 1904. godine na Svjetskom sajmu u St. Louisu, kada je slastičar Ernest Hamwee vidio da u štandovima ponestaje tanjura i počeo koristiti vafle kao posude.
- Sladoled od čokolade izumljen je prije vanilije.
- Vanilija je bila rijetka i egzotična u kasnim 1700-ima.
- Sladoled je u Americi 1700-ih bio rijedak i u njegovom okusu uživala je samo elita tog vremena.
- U 18. stoljeću sladoled se često preporučivao kao lijek za razne bolesti zbog vjerovanja da hladnoća pomaže u liječenju.
- Prvi zapisani recept za sladoled pronađen je u knjizi recepata iz 1665. godine.
- Nancy Johnson iz Philadelphije patentirala je prvi ručni aparat za sladoled 1843. godine. Ovaj izum omogućio je bržu i učinkovitiju proizvodnju sladoleda kod kuće.
- Prva prodavaonica sladoleda otvorena je u New Yorku 1776. godine.
- Industrijska proizvodnja sladoleda u SAD-u započela je 1851. godine.
- Prvi sladoled na štapiću, poznat kao Eskimska pita, patentirao je Christian Nelson 1921. godine.
- Većina Amerikanaca – oko 90% – ima sladoled u svojim zamrzivačima.
štapić za sladoled - Prva televizijska reklama za sladoled emitirana je 1950-ih, s markom Good Humor koja je postala sinonim za kamione za sladoled u SAD-u.
- Neki od najčudnijih pronađenih okusa su: avokado, češnjak, čili, sladić, stilton sir i slanina.
- Glavobolja od sladoleda ili “smrznuti mozak” rezultat je živčanih završetaka u nepcu koji šalju poruku vašem mozgu o gubitku topline
- Najviši kornet sladoleda bio je visok preko 2,74 metra u Italiji.
- SAD je najveći proizvođač sladoleda na svijetu, s više od 6,056,658,854 kilograma proizvedenih svake godine.
- Amerikanci potrošili 6 milijardi dolara na sladoled u 2019.! To je u prosjeku više od 40 USD po osobi – muškarcu, ženi i djetetu!
- Najpopularniji okusi: Vanilija, čokolada i jagoda među najpopularnijim su okusima sladoleda diljem svijeta.
- Prosječan Amerikanac godišnje pojede 21,67 kilograma sladoleda.
- Čokoladni sirup je najpopularniji preljev za sladoled.
- Sladoled: sladoled je nastao kao odgovor na zabranu prodaje gaziranih pića nedjeljom. Kao alternativu, slastičari su počeli posluživati sladoled s dodacima, koji su postali poznati kao sundaes.
- Najveći sladoled na svijetu, odnosno najveća porcija sladoleda ikada napravljena, težak je 24.908 kilograma, a napravljen je u Kaliforniji 1985. godine.
- Procjenjuje se da jedna kuglica sladoleda od vanilije sadrži čak 273 kalorije.
- Dok je u Iranu 2011. godine napravljena najveća sladoledna torta (ne sladoledna op.aut.) na svijetu, teška 5 tona, koja je ušla u Guinnessovu knjigu rekorda.
- Najskuplji sladoled (trenutačno) na svijetu može se naći u restoranu Serendipity 3 u New Yorku i košta 1000 dolara po porciji. Napravljen je od tahićanske vanilije i 23-karatnog zlata u prahu.
- Joey Chestnut drži rekord za najbrže pojedeni sladoled, pojeo je 3,6 kg za šest minuta!
- U San Franciscu i New Yorku postoje muzeji sladoleda u kojima posjetitelji mogu saznati sve o povijesti sladoleda, ali i uživati u različitim vrstama i okusima.
- U Japanu možete pronaći neobične okuse sladoleda, poput jegulje, lignje i hobotnice.
- Prvi pravi sladoled u svemiru pojeli su astronauti u misiji Space Shuttlea 1984. godine. Bio je pakiran u posebne spremnike kako bi izdržao uvjete nulte gravitacije.
- Danas neki proizvođači sladoleda nude mogućnost kreiranja vlastitog okusa sladoleda, odabirom baze, dodataka i preljeva prema vašim željama.
- Poznato je da je Napoleon Bonaparte uživao u sladoledu. Tijekom progonstva na otoku Elbi naručivao je sladoled od svojih kuhara kako bi se osvježio u vrućim danima.
- Aljaska, iako poznata po hladnoj klimi, ima jednu od najvećih potrošnje sladoleda po glavi stanovnika u Sjedinjenim Državama.
- Postoji svjetski rekord za najbrže vrijeme pravljenja sladoleda pomoću tekućeg dušika, a rekord drži Tim Flannery s vremenom od 18,78 sekundi, postignutim 2014. godine.
Izvor: Zanimobostidana.com
Izvor: ( zanimljivostidana.com / ffmo.ba )