Osamnaestogodišnji mladić iz Zenice preminuo od ospica

spot_img

Osamnaestogodišnji mladić iz Zenice umro je od ospica u Županijskoj bolnici Zenica, potvrdio je Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.

Doktor Alis Kozica, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu INZ-a, rekao je da je riječ o muškarcu rođenom 2006. godine iz Zenice koji je bio hospitaliziran u Županijskoj bolnici Zenica.

Ministarstvo zdravstva Zeničko-dobojske županije, kao i INZ, priopćili su da je zabilježeno preko hiljadu slučajeva ospica, tačnije, do danas, kako su saopćili iz INZ-a, ukupno je zabilježeno 1.218 slučajeva.

Najviše prijavljenih slučajeva je u Zenici 487, Kaknju 443 te Visokom – 185.

Danas je u ovoj županiji proglašena epidemija.

“Nastavlja se eksponencijalni rast zaražavanja od ospica, što znači da jedno oboljelo dijete može zaraziti četrdeset drugih djece. Da bismo spriječili epidemiju, potrebno je cijepiti najmanje 95 posto djece koja nisu cijepljena”, istakao je dr. Kozica.

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica ponovno je upozorio roditelje da je imunizacija jedina mjera za sprječavanje oboljenja, komplikacija i smrti od zaraznih bolesti.

Objava Osamnaestogodišnji Zeničanin preminuo od ospica prvi puta se pojavila na Posušje.info.

Izvor: ( www.posusje.info / ffmo.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima