Novak Đoković ove godine nije osvojio niti jedan turnir u ATP kalendaru, ali je ipak ostvario značajne uspjehe.
Postao je olimpijski prvak i prvi put nakon 16 godina osvojio medalju na Olimpijskim igrama.
Trenutno učestvuje na turniru Six Kings Slam u Saudijskoj Arabiji, gdje večeras igra protiv Rafaela Nadala za treće mjesto. Španjolac je najavio kraj karijere, a Đoković je govorio o njihovom rivalstvu i odnosu s Rogerom Federerom.
–Postao sam kandidat za Grand Slam trofeje i dostigao viši nivo kada sam osvojio Australian Open 2008. Drugi Grand Slam osvojio sam tek 2011. U tom periodu bio sam treći na svijetu, bio sam drugi tokom 2009. kada je moj nivo bio visok, ali nisam uspio da ostvarim uspjeh na Slamovima zbog ta dva, oni su dominirali. Nisam imao taktiku niti način da ih pobijedim. Uspeo sam ih pobediti jednom, dvaput ili tako nešto, ali ne na najvažnijim turnirimarekao je Novak u intervjuu za argentinski La Nacion.
Zatim je dodao:
–Te tri godine bile su ključne za moj razvoj, probudile su glad za uspjehom, posebno protiv te dvije. Znao sam da ako pronađem način da budem kao oni dvojica na najvećim turnirima, znao sam da je većina toga u mojoj glavi i tako sam počeo osvajati više Slamova. Tako sam postigao. Puno mi je pomoglo što sam sa Srbijom osvojio Davis Cup 2010., dalo mi je dodatno samopouzdanje, ali rivalstvo s njima bilo je nevjerojatnozaključio je srpski tenisač.
Protiv oba igrača iz pomenute velike trojke ima pozitivan skor. Protiv Nadala 31:29, a protiv Federera 27:23.
Izvor: ( www.sportskacentrala.com / ffmo.ba )


