back to top

Koje postavke Windowsa mogu stvoriti sigurniju Wi-Fi vezu?

spot_img

Sigurna Wi-Fi veza treba biti prioritet za svakog korisnika, posebno kada se povezuje na javne ili zajedničke mreže. Bez prave zaštite, hakeri mogu ugroziti vašu vezu, presresti podatke i zaraziti vaš uređaj zlonamjernim softverom.

Kada pričamo o Windows računaripostoje neke dodatne postavke koje se mogu koristiti za stvaranje sigurnijeg okruženja za Wi-Fi veze.

U nastavku ćemo ih navesti i ukratko opisati njihov učinak.

 

  1. Promjena mrežnog profila

Windows nudi dvije varijante profila Wi-Fi mreže: javnosti i privatni.

Javni profil izoluje vaš uređaj od drugih na mreži, smanjujući rizik da hakeri kompromituju vašu vezu. S druge strane, privatni profil čini vaš uređaj vidljivim i na taj način omogućava dijeljenje podataka s drugima.

Dijeljenje podataka može biti odlično za kućne mreže gdje postoji povjerenje u druge korisnike koji su povezani na mrežu, ali također povećava ranjivost dozvoljavajući drugim uređajima da šalju i primaju podatke s vašeg uređaja.

Zbog opisane ranjivosti privatnog profila, treba ga koristiti samo na sigurnim kućnim mrežama. Svaki put kada se nađete u drugoj situaciji i povežete se na nove, nepoznate, mreže ili javne mreže u kafićima, aerodromima i drugim mjestima, uvijek se prebacite na javni profil.

Upravljajte poznatim mrežama

Za promjenu mrežnog profila idite na Postavke > Mreža i Internet > Wi-Fi i kliknite na “Upravljajte poznatim mrežama“. Odaberite mrežu na koju ste povezani i ispod tipa mrežnog profila.

 

  1. Zaustavite automatske veze na otvorenim mrežama

Windows vas automatski povezuje na prethodno korištene Wi-Fi mreže kada ste u dometu. Ovo je vrlo praktična postavka, ali u isto vrijeme može biti velika sigurnosna prijetnja.

Može se dogoditi da se uređaj poveže na mrežu koja nije sigurna bez vašeg znanja, a problemi mogu nastati tek nakon toga.

Da biste poboljšali sigurnost, najbolje je spriječiti Windows da se automatski povezuje na mreže, tj. postavite da se njihovi podaci za prijavu ne pohranjuju nakon što se više ne koriste.

Povežite se automatski

To možete učiniti tako što ćete kliknuti na ikonu Wi-Fi na traci zadataka u desnom kutu i onemogućiti “Povežite se automatski” opcija.

Kako ne biste spremali podatke za prijavu na mreže, idite na Postavke > Mreža i Internet > Wi-Fi > Upravljanje poznatim mrežama. Pronađite mrežu koju želite da uklonite i kliknite na “Zaboravi“.

 

  1. Omogućavanje nasumičnih hardverskih adresa

Kada vaš računar traži Wi-Fi mreže, prenosi jedinstvenu hardversku adresu (SWORD) koji je povezan s vašim uređajem. Hakeri mogu koristiti ove informacije za praćenje vaše lokacije.

Da zaštitite privatnost, omogućite nasumične hardverske adrese. Ovo je postavka koja generiše nove MAC adrese svaki put kada se povežete na mrežu.

Slučajne hardverske adrese

Da biste ga omogućili na svim korištenim mrežama, idite na Postavke > Mreža i Internet > Wi-Fi i omogući “Slučajne hardverske adrese“. Ako želite ovo postaviti za određenu mrežu, idite na “Upravljajte poznatim mrežama“, odaberite željenu mrežu i uključite “Slučajne hardverske adrese” opcija.

 

  1. Podešavanje automatske dodjele IP adrese uređaju

Kao korisnik, svom uređaju možete dodijeliti IP adresu na dva načina: automatski (DHCP) ili ručno (koristeći statički IP).

Uz automatsko, DHCP, dodjelu, vaš ruter ili mreža dodjeljuje IP adresu vašem uređaju svaki put kada se povežete. Ova postavka se naziva i dinamički IP. S druge strane, statička IP adresa vam omogućava da postavite fiksnu IP adresu za uređaj.

DHCP uvelike poboljšava sigurnost vaše Wi-Fi veze povremenom promjenom IP adrese i odlična je postavka kada koristite javne ili nepoznate mreže.

Da biste omogućili DHCP, slijedite ove korake:

  1. Idite na Postavke > Mreža i Internet > Wi-Fi.
  2. Kliknite na svojstva mreže koju aktivno koristite i skrolujte do “IP dodjela”.
  3. Kliknite na “Uredi”, odaberite “Automatski (DHCP)” u izborniku i spremite promjene.

 

  1. Modifikacija protokola šifriranja

Kako biste osigurali da vaši podaci ostanu sigurni u situacijama u kojima se traži neovlašteni pristup, vaša Wi-Fi mreža bi trebala koristiti moderne standarde šifriranja. Bilo bi idealno da jesu WPA3 ili barem WPA2.

Postavke šifriranja se uređuju preko sučelja rutera, ali Windows vam omogućava da provjerite protokol šifriranja mreže koju trenutno koristite.

Da biste provjerili sigurnosni protokol, uradite sljedeće:

  1. Idite na Postavke > Mreža i Internet > Wi-Fi.
  2. Otvorite mrežu na koju ste povezani i potražite tip protokola koji se nalazi pod “Vrsta sigurnosti”.

Ako ste primijetili da je tip protokola koji se koristi zastario, trebate napraviti sljedeće promjene:

  1. Otvorite web pretraživač i unesite IP adresu vašeg rutera u adresnu traku (obično 192.168.1.1 ili 192.168.0.1).
  2. Prijavite se kao administrator koristeći svoje akreditive rutera.
  3. Idite na “Wireless Settings” ili “Wi-Fi Settings”.
  4. Pronađite opciju “Encryption” i odaberite najjače dostupne protokole kao što su WPA3 ili WPA2.

 

U tekstu smo naveli osnovne promjene koje morate implementirati kako biste stvorili sigurno okruženje za svoje Wi-Fi veze. Ono na šta takođe treba da obratite pažnju je da mreža koju koristite najčešće ima jaku lozinku i da izbegavate da je delite sa nepoznatim korisnicima. Mnogi ruteri će vam omogućiti da postavite mrežu za goste (mreža gostiju) tako da na ovaj način možete dodatno poboljšati sigurnost.

 

Ervin Mičetić

Objava Koje postavke na Windows-u mogu stvoriti sigurniju Wi-Fi vezu? prvi put se pojavio na PC CHIP-u.
Izvor: ( pcchip.hr / ITRevolucija.com )

www.itrevolucija.com

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima