Članak preuzet sa Ljepota.Ba orginal možete pronaći na linku: Otišli su iz restorana bez plaćanja i napisali da ja treba da platim račun — nisu znali da ih čekam spremna
Radila sam u restoranu gotovo četiri godine i mislila sam da sam do tada vidjela sve vrste gostiju. Bilo je neljubaznih ljudi, zahtjevnih mušterija i onih koji se ponašaju kao da osoblje ne zaslužuje ni osnovno poštovanje. Ipak, porodica koja je te večeri ušla u restoran bila je nešto sasvim drugo. Čim su sjeli, osjećala sam da će noć biti duga.
Muškarac u skupom odijelu ponašao se kao da posjeduje cijeli restoran. Pucketao je prstima prema meni svaki put kada bi mu čaša bila napola prazna ili kada bi čekao više od nekoliko sekundi. Njegova žena me odmjeravala od glave do pete svaki put kada bih prišla stolu. Dvoje njihove odrasle djece samo su se smijali i komentarisali sve što donesem.
Pokušavala sam ostati profesionalna uprkos svemu. Kada je muškarac vratio biftek jer je navodno bio “prepečen”, odmah sam se izvinila i odnijela ga nazad u kuhinju. Kuhar je provjerio meso i rekao da je pečeno tačno kako je naručeno. Ipak, napravili smo novi samo da izbjegnemo dodatnu scenu.
Njegova žena nije željela zaostajati pa je nekoliko minuta kasnije odgurnula supu prema meni govoreći da je preslana. Tada sam prvi put osjetila kako mi oči peku od suza koje sam pokušavala sakriti. Nije bilo važno koliko se trudim — očigledno su došli spremni da pronađu problem u svemu. Ostali gosti počeli su nervozno gledati prema njihovom stolu.
Do trenutka kada je stigao desert, osjećala sam se potpuno iscrpljeno. Svaki odlazak do njihovog stola donosio je novu kritiku, novi zahtjev ili novi podrugljiv komentar. Ipak, nastavila sam se smiješiti jer sam znala da jedna loša reakcija može značiti prijavu menadžmentu ili gubitak posla. Samo sam čekala da konačno odu.
Kada sam sklonila posljednje tanjire, prvi put sam te večeri duboko udahnula. Mislila sam da je najgore prošlo. Međutim, čim sam se vratila sa računom, stomak mi se stegao. Sto je bio prazan.
Na sredini stola ležao je račun od 850 dolara sa kratkom porukom napisanoj hemijskom olovkom. Pisalo je da je usluga bila užasna i da bi konobarica trebala platiti njihov račun. U tom trenutku osjećala sam se kao da mi je neko izbio vazduh iz pluća. Znala sam koliko restoran ozbiljno shvata takve situacije.
Stajala sam nekoliko sekundi potpuno ukočena dok su mi se oči punile suzama. Tada je prišao moj menadžer Mark i pitao šta nije u redu. Pokazala sam mu račun i ispričala sve što se dešavalo tokom večeri. Očekivala sam da će se naljutiti ili reći da će mi odbiti novac od plate.
Umjesto toga, njegovo lice se iznenada promijenilo. Počeo je da se smije na način koji nisam razumjela. Rekao je da je ovo zapravo savršena prilika. Bila sam toliko zbunjena da sam ga samo nijemo gledala.
Tada mi je objasnio nešto što nisam znala. Naš restoran je posljednjih mjeseci sarađivao sa lokalnom televizijom na malom projektu o ponašanju gostiju prema radnicima u uslužnim djelatnostima. Diskretne kamere bile su postavljene u sali uz dozvolu restorana zbog sigurnosti i dokumentovanja problematičnih situacija. Mark je odmah znao da imamo snimljeno sve što se dogodilo.
Rekao je da neću platiti ni cent i da će policija biti obaviještena zbog odlaska bez plaćanja računa. Međutim, imao je još bolju ideju. Predložio je da uz našu dozvolu televizijska ekipa napravi kratku priču o tome kako se pojedini ljudi ponašaju prema radnicima u restoranima. Iskreno, u tom trenutku nisam znala šta da mislim.
Sljedećeg jutra Mark me pozvao u kancelariju i pokazao mi snimke sa kamera. Gledajući ih sa strane, prvi put sam vidjela koliko sam zapravo ostala smirena uprkos poniženju koje sam trpjela cijelo veče. Na snimku se jasno vidjelo kako porodica namjerno traži probleme i ismijava me pred drugim gostima. Najvažnije od svega, kamera kod izlaza jasno je zabilježila njihov odlazak bez plaćanja.
Nekoliko dana kasnije lokalna televizija objavila je kratki prilog o incidentu. Nisu prikazali njihova puna imena niti lica djece, ali su dovoljno jasno objasnili šta se dogodilo. Priča se veoma brzo proširila društvenim mrežama. Ljudi su bili šokirani načinom na koji su se ponašali prema osoblju restorana.
Najveći preokret dogodio se kada je jedna žena prepoznala muškarca iz priče. Ispostavilo se da je vlasnik male lokalne firme koji je često javno govorio o “poštovanju i porodičnim vrijednostima”. Kada su njegovi poslovni partneri saznali za incident, počela su mu stizati pitanja na koja nije znao odgovoriti. Odjednom više nije izgledao tako moćno kao te večeri u restoranu.
Tri dana kasnije isti muškarac pojavio se u restoranu sa potpuno drugačijim izrazom lica. Nije bio glasan niti bahat. Došao je direktno do mene i zamolio da razgovaramo. U rukama je držao kovertu.
Rekao je da želi platiti puni račun, ostaviti napojnicu i izvinuti se zbog ponašanja svoje porodice. Objasnio je da nije očekivao da će cijela priča postati javna niti da će toliko ljudi stati na stranu osoblja restorana. Prvi put je zvučao kao čovjek koji zaista shvata koliko je pogriješio.
Mark je stajao pored mene dok je muškarac spuštao kovertu na sto. Unutra je bilo dovoljno novca da pokrije račun, veliku napojnicu i dodatni iznos za osoblje kuhinje koje je takođe maltretirao te večeri. Međutim, ono što me najviše iznenadilo bila je njegova iskrena nelagoda. Izgledao je kao čovjek koji prvi put vidi posljedice svog ponašanja.
Kasnije mi je Mark rekao da mnogi ljudi u uslužnim poslovima svakodnevno prolaze kroz slična poniženja i uglavnom ćute jer se boje izgubiti posao. Upravo zato je želio da se o ovakvim stvarima više govori javno. Rekao je da niko ne zaslužuje biti tretiran kao manje vrijedan samo zato što nosi poslužavnik umjesto odijela. Te riječi su mi značile više nego što sam očekivala.
Nakon emitovanja priloga restoran je dobio desetine poruka podrške. Ljudi su dolazili ostavljati dodatne napojnice osoblju i zahvaljivati nam na strpljenju koje svakodnevno pokazujemo. Neki su čak pričali vlastite priče o poniženjima na poslu. Po prvi put nakon dugo vremena osjećala sam da nas neko zaista vidi kao ljude, a ne samo kao osoblje.
Nekoliko sedmica kasnije Mark mi je ponudio unapređenje za poziciju supervizora sale. Rekao je da je tokom cijelog incidenta vidio koliko dobro ostajem profesionalna čak i pod ogromnim pritiskom. Ironično, porodica koja je pokušala da me ponizi i ostavi bez novca zapravo mi je otvorila vrata za bolju budućnost. To je bila “prilika” o kojoj je govorio one noći.
Danas, kad god vidim nove konobare kako nervozno ulaze u smjenu, uvijek im kažem jednu stvar. Ljudi mogu pokušati da te ponize, omalovaže ili tretiraju kao da nisi važan. Ali način na koji neko tretira osobu koja mu donosi hranu često govori mnogo više o njemu nego o tebi. A karma ponekad zaista stigne brže nego što iko očekuje.
Objava Otišli su iz restorana bez plaćanja i napisali da ja treba da platim račun — nisu znali da ih čekam spremna pojavila se prvi puta na Ljepota.Ba.


