Ako vas naslov zanima, saznat ćete koje je mjesto s najslanijom vodom na svijetu! I da ..ne radi se o Mrtvom moru samo da znaš. Duboko samo 10 centimetara, …
Don Juan više nalikuje velikom ribnjaku nego pravom jezeru, ali već desetljećima fascinira znanstvenike!
Smješteno u suhim dolinama McMurdo na Antarktiku, plitko jezero Don Juan najslanije je vodeno tijelo na svijetu. Sa sadržajem soli koji posramljuje Mrtvo more, ostaje tekuće čak i na -58 stupnjeva Celzijusa (-50 Fahrenheita).
Lokva tekućine, malo jezerce, možemo reći u vanzemaljskoj okolini gdje se temperature znaju spustiti i do -50 Celzijevih stupnjeva, u jednom je trenutku privuklo pozornost znanstvenika
Ova mala vodena površina ili mjesto vrvi znanstvenicima otkako je otkriveno 1961. godine.
Brza analiza ove vode pokazala je da je sadržaj soli oko 40%; da ga stavimo u perspektivu, svjetski oceani imaju salinitet od 3,5%, Veliko slano jezero varira između 5 i 27 posto, a poznato Mrtvo more ima 34% soli.

Najslanija vodena masa na svijetu skrivena je u dolini u jednom od najsuših okruženja na Zemlji, gdje nikad ne pada kiša i rijetko pada snijeg. Voda bogata kalcijevim kloridom u ribnjaku Don Juan rijetko se smrzava.
Čestice soli snižavaju točku ledišta vode krećući se između molekula i sprječavajući stvaranje kristalne rešetke leda.
Jedna od najvećih misterija ribnjaka Don Juan je njegovo porijeklo. Desetljećima su znanstvenici vjerovali da je vodena masa nastala iz podzemne vode koja je izbila na površinu
Ali prije desetak godina, geolozi Sveučilišta Brown Jay Dixon i James Head pokazali su da slana voda najvjerojatnije dolazi iz atmosfere.
Instaliranjem kamera uspjeli su pokazati da soli u tlu McMurdoovih suhih dolina usisavaju vlagu iz zraka kroz proces koji se naziva deliquescence. Ove soli bogate vodom zatim cure prema jezeru Don Juan, često se miješajući s otopljenom vodom iz snijega i leda.
Još jedna fascinantna stvar u Don Juan Baru je mogućnost da njegova iznimno slana voda sadrži mikroskopske oblike života. Mogućnost preživljavanja života u tako ekstremnom okruženju sugerira da život postoji ili je nekoć postojao na planetima poput Marsa – vjerojatno!
“Svakako postoji biologija u blizini ribnjaka i neki dokazi o biološkoj aktivnosti u samom ribnjaku, ali ta se aktivnost može objasniti abiotičkim procesima”, objasnio je Jay Dixon. “Mars ima puno soli, a prije je imao puno vode.”
Izvor: Zanimobostidana.com
Molimo vas da online portali (stranice) ako kopirate originalan članak sa naše stranice zanimljivosti dana, NAVODITE NAS KAO IZVOR i MALO PROMIJENITE NASLOV za objavljivanje originalnih članaka sa stranice na Facebooku (Meta), Instagramu , YouTube, obratite nam se za odobrenje. Hvala!
TAKOĐER VAM NUDIMO: