Sat “ThinKing”, rad ruskog urara Konstantina Chaykina, najtanji je ručni sat na svijetu! Utrka za najtanji ručni sat na svijetu traje već godinama…
… gdje se najprestižnije marke natječu s inovativnim dizajnom.
Ovaj najnoviji najtanji mehanički ručni sat na svijetu ima debljinu od samo 1,65 milimetara!
Najnoviji kandidat za ovu titulu dolazi od neovisnog obrtnika Konstantina Chaykina, čiji prototip “ThinKing” fascinira svojom tankošću, ali i zahtjevnošću — toliko je delikatan da zahtijeva poseban remen.
Kućište je toliko krhko da ga jednostavan pritisak nošenja može oštetiti, zbog čega poseban remen od aligatorove kože, elastičnih umetaka i titana apsorbira dio pritiska, uvijanja i savijanja.
Ovaj rekordno tanki ručni sat sadrži niz tehničkih inovacija, uključujući ultratanki mehanizam za navijanje i dvostruko balansirani sustav kotača, koji značajno smanjuju njegovu debljinu.
Najtanji sat ima težinu od samo 13,3 grama i debljinu, kako rekosmo, od samo 1,65 mm, ThinKing je 0,5 mm tanji od dosadašnjeg rekordera i čak tanji od američkog nikla.
Kako bi postigao ovaj rekord, Konstantin Chaykin je morao u dizajn ugraditi radikalne ideje, poput izostavljanja klasične krune. Umjesto toga, sati i minute se prikazuju kroz dva odvojena prozora.
Iako krhak u usporedbi s klasičnim ručnim satovima, ThinKing je izrađen od posebne vrste nehrđajućeg čelika, dizajniran da izdrži surovost svakodnevnog nošenja.
Zanimljivo je da su takvi ultratanki satovi poput “ThinKinga” izuzetno skupi i zahtjevni za dizajn i proizvodnju.
Njihova proizvodnja zahtijeva skupe materijale, precizno izrađene dijelove i mnogo sati rada. Također, njihova tankoća ih čini osjetljivima na oštećenja, pa s njima treba posebno pažljivo postupati.
Za razliku od klasičnih satova, ovakvi tanki satovi nisu osobito popularni među kolekcionarima, pa zašto ih toliko renomiranih proizvođača nastavlja proizvoditi?
Čine to prvenstveno radi konkurencije, ali i radi unapređenja samog urarskog zanata.
Neki od inovativnih dizajna prototipova poput ThinKinga kasnije su nadahnuli čitavu filozofiju dizajna klasičnih satova.
izvor: Zanimobostidana.com
Molimo vas da online portale (stranice), ako kopirate originalni članak sa naše stranice zanimljivosti dana, NAVEDITE NAS KAO IZVOR i MALO PROMIJENITE NASLOV za objavljivanje originalnih članaka sa stranice na Facebooku (Meta), Instagramu , YouTube, obratite nam se za odobrenje. Hvala!
TAKOĐER VAM NUDIMO: