back to top

Znanstvenici otkrili ZAŠTO JE URIN ŽUT!

spot_img

Istraživači su nakon 150 godina uspjeli “odgonetnuti” zašto je ljudski urin žute ili žute boje? Znanstvenici imaju što podijeliti s onima koji su se pitali što urinu daje posebnu boju – žutu! ….

Više od 150 godina bila je misterija zašto je urin koji izlazi iz ljudskog tijela žute boje.

Ali nova studija objavljena u srijedu u časopisu Nature Microbiology otkrila je “žutu šifru”. Znanstvenici sa Sveučilišta Maryland i Nacionalnog instituta za zdravlje kažu da su bilirubin (BilR) identificirali kao ključni enzim koji ljudsko tekuće zlato, urin, pretvara u žuto.

Za one koji ne znaju, urin je mješavina vode, elektrolita i otpadnih tvari koje filtriraju bubrezi.

Znanstvenici su identificirali urobilin kao krivca za žutu pigmentaciju u urinu 1868. godine, ali što je uzrokovalo tu boju zbunjivalo je istraživače sve donedavno.

“Nevjerojatno je da je svakodnevni biološki fenomen tako dugo neobjašnjen, a naš tim je uzbuđen što ga možemo objasniti”, rekao je Brantley Hall, docent na Odsjeku za biologiju stanice i molekularnu genetiku na Sveučilištu Maryland. Maryland danas.

Proces se događa kada crvene krvne stanice dođu do kraja svog životnog ciklusa nakon šest mjeseci i razgrade se u svijetlonarančasti pigment bilirubin.

Tipično, pigment počinje prodirati u crijeva, gdje se može ili izlučiti ili djelomično reapsorbirati. Nakon što su dospjeli u crijeva, nova je studija otkrila da mikroorganizmi u crijevima mogu transformirati bilirubin u razne druge molekule.

bilirubin
bilirubin

“Probavni mikrobi kodiraju enzim bilirubin reduktazu, koji pretvara bilirubin u bezbojni nusproizvod koji se zove urobilinogen”, objasnio je Hall.

“Urobilinogen se zatim spontano razgrađuje u molekulu zvanu urobilin, koja je odgovorna za žutu boju koju svi poznajemo.

Otkriće onoga što mokraću čini žutom – koje za liječnike igra ključnu ulogu u dijagnosticiranju širokog spektra bolesti i poremećaja u ljudskom tijelu – pozdravlja se kao “izvanredan” napredak koji je riješio ključni dio “slagalice”. ” većeg razumijevanja ljudskog tijela.

“Da su neki od ovih starijih znanstvenika imali tehnologiju koju mi ​​imamo danas, vjerojatno bi je pronašli”, rekao je Hall.

“Jedno od glavnih otkrića naših studija je da je ovaj gen često bio odsutan kod novorođenčadi”, dodao je istraživač. Plan je napraviti sljedeći korak u studijama na ljudima, posebno za prerano rođene bebe s visokom stopom žutice, piše New York Post.

“Sada kada smo identificirali ovaj enzim, možemo početi istraživati ​​kako bakterije u našim crijevima utječu na razinu bilirubina u cirkulaciji i povezana zdravstvena stanja poput žutice”, rekao je koautor studije i istraživač Nacionalnog instituta za zdravlje Xiaofang Jiang.

“Ovo otkriće postavlja temelje za razumijevanje osovine crijeva i jetre.”

Ovo novo znanstveno otkriće dovodi istraživače korak bliže razumijevanju uloge crijevnog mikrobioma u ljudskom zdravlju.

Izvor: Zanimobostidana.com

Molimo vas da internetski portali, ako kopirate originalni članak s naše stranice zanimljivosti dana, NAVEDITE NAS KAO IZVOR i MALO PROMIJENITE NASLOV. Hvala vam!


zanimljivostidana.com

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima