Hajra Salihović iz Biljače gleda slike svog muža i ubijenih sinova, plače i samo želi da ih pronađe i ukopa u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.
Njen muž je poginuo 1992. godine u Bratuncu, dok su dvojica sinova nestali u šumama nakon pada Srebrenice 11. jula 1995. godine. Treći sin je preživio, dok je četvrti ubijen na mostu na Drini.
Hajra Salihović, 77-godišnja majka, živi sa tužnom pričom i čeka da pronađe sve svoje sinove kako bi ih ukopala dok je još živa.
Imala je četiri sina i jednu kćerku, od kojih su samo jedan sin i kćerka preživjeli. Kroz suze priča o ratnim zbivanjima i očaju koji je proživjela.
Nakon više od dva desetljeća, ove godine će konačno ukopati posmrtne ostatke jednog od sinova, ali i dalje traga za ostalima.
Ubijeni sinovi, Nevres, Sead i Samir, nisu ni stigli da započnu svoj život. Njihova majka se sjeća kako su otišli i nikada se više nisu vratili.
Teško joj je kroz suze pričati o svojoj tuzi, ali ona želi da sazna istinu i da pronađe sve svoje sinove kako bi dostojanstveno bili ukopani.
Hajra Salihović ostaje vjerna svom selu i Memorijalnom centru, nadajući se da će pronaći svoje sinove i imati gdje da im se pomoli.
Ove godine će biti ukopani posmrtni ostaci 14 žrtava genocida iz jula 1995. godine nad stanovnicima Srebrenice, među kojima su i sinovi Hajre Salihović.
(24sata.info / Anadolija)
Izvor: ( 24sata.info / ffmo.ba )


