back to top

Agencija za sigurnost hrane BiH upozorava na porast bakterije Vibrio spp. u morskim plodovima

spot_img

Prema najnovijim procjenama EFSA-e, očekuje se povećanje prisustva bakterije Vibrio spp. u morskim plodovima u Evropi i globalno zbog klimatskih promjena, posebno u bočatim vodama i područjima niskog saliniteta. Također, sve više sojeva bakterija roda Vibrio postaje otporno na antibiotike posljednje linije odbrane.

Tipovi bakterija

Prema prethodnom izvještaju CLEFSA-e, analize pokazuju da klimatske promjene mogu uticati na sigurnost hrane, uključujući bakterije Vibrio spp. u morskim plodovima, saopćeno je iz Agencije za sigurnost hrane BiH.

Različiti sojevi bakterija iz roda Vibrio mogu izazvati vibriozu. U EU, Vibrio parahaemolyticus, Vibrio vulnificusi Vibrio cholerae su najrelevantniji za javno zdravstvo, jer se mogu povezati s morskim plodovima. V. parahaemolyticus može izazvati gastroenteritis, dok V. vulnificus i V. cholerae non-O1/non-O139 mogu izazvati ozbiljne infekcije kojima je najranjivija populacija izložena sepsi i smrtonosnim ishodima.

Zbog sve češćih ekstremnih vremenskih uvjeta, poput toplotnih udara, u posljednjih 20 godina zabilježen je porast infekcija bakterijama Vibrio spp. u Europi.

Porast temperature u priobalnim vodama proširio je područja gdje se bakterije Vibrio mogu razmnožavati, što povećava rizik od infekcija prouzrokovanih konzumiranjem kontaminiranih morskih plodova. Rizik je posebno izražen u regijama s bočatim vodama i niskom salinitetu (kao što su Baltičko more, područja između Baltičkog i Sjevernog mora, Crno more) te obalnim područjima s velikim utocima rijeka, prenosi Agencija.

Savjeti potrošačima

Održavanje hladnog lanca tokom obrade, transporta i skladištenja ključno je za prevenciju i kontrolu Vibrio spp., naročito u morskim plodovima namijenjenim za sirovu konzumaciju. Metode za smanjenje Vibrio spp. uključuju visokotlačnu obradu, zračenje i (brzo) zamrzavanje praćeno dugotrajnim čuvanjem u zamrznutom stanju.

Potrošačima, naročito osjetljivim grupama, preporučuje se pravilno rukovanje i termička obrada morskih plodova te izbjegavanje konzumiranja sirovih i nedovoljno termički obrađenih proizvoda, ističe Agencija za sigurnost hrane BiH.

Naučnici EFSA-e smatraju ključnim prioritetom sprovođenje istraživanja o Vibrio spp. u svim zemljama EU, fokusirajući se na određene vrste morskih plodova u uzgoju i prodaji kako bi se prikupili relevantni i usklađeni podaci. Ti podaci mogu poslužiti kao referenca za proučavanje uticaja klimatskih promjena na prisustvo Vibrio spp. u morskim plodovima.

(24sata.info)

Objava Agencije za sigurnost hrane BiH: Povećanje bakterije Vibrio spp. u morskim plodovima

Izvor: ( 24sata.info / ffmo.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima