back to top

Aktivnosti Udruženja oboljelih od dijabetesa tip 1 Sarajevo za Svjetski dan borbe protiv dijabetesa

spot_img

Udruženje oboljelih od dijabetesa tip 1 Sarajevo obilježava Svjetski dan borbe protiv dijabetesa sa nekoliko aktivnosti. Izradili su edukativni materijal o podizanju svijesti o dijabetesu, o simptomima dijabetesa i sa savjetima za bolji nivo šećera u krvi.

Predsjednica Udruženja Alma Mulaosmanović kazala je Feni da će edukativne materijale dijeliti stanovništvu, na Svjetski dan borbe protiv dijabetesa – 14. novembra, a vidljivi su i na displejima u sarajevskim domovima zdravlja i općinama.

Najavila je da će ovog mjeseca početi i edukacija nastavnika sarajevskih školama, na osnovu ‘Protokola o postupanju sa djecom oboljelom od dijabetesa u školi’.

Taj dokument nedavno je usvojen u Kantonu Sarajevo i omogućit će sigurno okruženje u školama, za djecu s dijabetesom.

– Nadamo se da će, korisnicima u cijeloj Federaciji BiH, biti omogućen izbor inzulinskih pumpi, glukometara i trakica za mjerenje šećera u krvi jer je to jedini adekvatan način da ortopedska pomagala imaju stvarnu funkciju, u odnosu na specifične potrebe korisnika – naglasila je Mulaosmanović.

U okviru obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa, Udruženje oboljelih od dijabetesa tip 1 već je upriličilo panel zvaničnog naziva ‘Dijabetes-edukacija i podrška’.

Uz glavnu temu i diskusiju o izazovima dijabetesa tip 1, održana su zanimljiva predavanja i prezentacije stručnjaka iz oblasti endokrinologije, nutricionizma, psihologije i imunologije.

Mulaosmanović kaže da se prije svega na panelu govorilo o temama vezanim za bolju kontrolu bolesti, kako znanjem postići bolje šećere a posvećen je specifičnim skupinama, kontroli dijabetesa i ishrani kod trudnica i porodilja, načinu motivacije i podršci tinejdžerima u vođenju dijabetesa, važnosti fizičke aktivnosti te o zaslađivačima i njihovoj sigurnoj upotrebi. Bilo je riječi i o vitaminu D i zdravlju, izvorima, utjecaju na vrijednosti vitamina D, preporučene doze i suplementacija, te izlaganju suncu.

Šećerna bolest ili dijabetes mellitus je hronična bolest koja nastaje kad gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili kad tijelo ne može djelotvorno upotrijebiti proizvedeni inzulin. Inzulin je hormon koji proizvodi gušterača, a omogućava stanicama preuzimanje šećera iz krvi i njegovu preradu u energiju.

Najčešći tipovi dijabetesa su dijabetes tip 1 i tip 2. Tip 1 (ranije poznat kao inzulin-ovisni ili s obzirom na početak bolesti mladenački ili dječji dijabetes) karakterizira nedovoljna proizvodnja inzulina što zahtijeva njegovo dnevno unošenje. Zbog toga oboljeli od dijabetesa tip 1 moraju unositi inzulin putem penova ili inzulinske pumpe. Uzrok te vrste dijabetesa nije poznat i dosad nisu poznate ni mogućnosti njegove prevencije. Dijabetes tipa 2 (ranije poznat kao inzulin-neovisni ili s obzirom na vrijeme početka bolesti – dijabetes odraslih) nastaje kao rezultat nemogućnosti djelovanja inzulina u organizmu.

Dijabetes tipa 2 zahvata gotovo 90% oboljelih od dijabetesa i uglavnom je rezultat prekomjerne tjelesne težine i tjelesne neaktivnosti. Simptomi mogu biti slični simptomima dijabetesa tipa 1, ali su najčešće manje izraženi. Stoga se ta bolest često dijagnosticira tek nekoliko godina nakon samog početka, kad su već prisutne komplikacije. Iako se taj tip dijabetesa javlja uglavnom u odrasloj dobi, može se pojaviti i kod djece.

Većina oboljelih ima šećernu bolesti tipa 2, koja se većinom može spriječiti promjenom životnih navika. Rano otkrivanje i liječenje su ključni u sprječavanju nastanka komplikacija te bolesti. Podizanje svijesti o znakovima, simptomima i rizičnim faktorima su stoga od velike važnosti za pravodobno otkrivanje šećerne bolesti.

Svjetski dan dijabetesa (šećerne bolesti) obilježava se 14. novembra, kao najveća svjetska kampanja podizanja svijesti o dijabetesu. Postao je službeni dan Ujedinjenih naroda (UN) 2006., a obilježava se na rođendan Sir Fredericka Bantiga, koji je zajedno s Charlesom Bestom 1922. otkrio inzulin.

Ove godine obilježava se pod sloganom ‘Razgovarajmo o dobrobiti za bolji život s dijabetesom’, a stručnjaci poručuju da adekvatnim pristupom skrbi za dijabetičare i potporom u cilju ostvarivanja dobrobiti za njihovo ukupno zdravlje, svako ko ima dijabetes može živjeti dobro i kvalitetno.

www.tvsa.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima