Bosna i Hercegovina i dalje služi kao tranzitna ruta ka Zapadnoj Evropi za mnoge izbjeglice. Mnogi se nikada ne uspiju domoći svog željenog odredišta, suočavajući se sa brojnim rizicima, uključujući krijumčarenje i čak smrtni ishod. Jedna od najopasnijih ruta je preko rijeke Drine, gdje je nedavno stradalo 12 mladih, uključujući devetomjesečnu bebu. Sigurnu kuću izbjeglice imaju u Tuzli, piše BHRT.
Haitem, iz Alžira, putovao je do Bosne i Hercegovine preko Turske, Bugarske i Srbije, bez hrane i pijući vodu koju bi našao putem. Čudesno je preplivao Drinu, bez jasne svijesti kako. Njegova želja je bila stići u zemlju gdje može živjeti normalnim životom i dovesti svoju obitelj.
– Ja sam spreman. Nakon Tuzle idem za Bihać, gdje se nalazim s prijateljem kako bismo prešli granicu. Nastavljamo za Zagreb, pa za Sloveniju i Italiju, gdje se nadam stići za tjedan ili dva – izjavljuje Haitem Mohamad, izbjeglica iz Alžira.
Danijel Vasilj, istraživač i asistent na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Tuzli, otkrio je alarmantne informacije o krijumčarskim mrežama i njihovoj sve većoj aktivnosti u posljednje vrijeme.
– Krijumčarske mreže su postale veoma aktivne nedavno. Ranije, većina ljudi je prelazila granicu samostalno ili u manjim grupama, ali sada krijumčari traže velike sume novca za siguran prolazak kroz BiH. Ova promjena se odražava i u vremenu koje provedu u BiH, a koje je veoma kratko, sugerirajući da postoji organizirana mreža koja brzo i efikasno provodi ljude kroz BiH – ističe Vasilj.
Tuzla je rijedak grad u BiH gdje se socijalni pedagozi, socijalni radnici, pedagozi i volonteri okupljeni u Udruženje “Margina” brinu o izbjeglicama, pružajući im topli obrok, toplu vodu, odmor i odjeću. Sigurna kuća im pruža sigurno utočište, beskrajnu pažnju, njegu i ljubav koji im najviše nedostaju.
– Pomisao da možemo pomoći nekome, pružiti im krov na nekoliko dana i učiniti dobro djelo nas pokreće i daje veću motivaciju. Kao tim, u posljednjih pet godina pružili smo 200 tisuća usluga i osiguravamo siguran smještaj za ljude u pokretu – ističe Elnur Jahić iz Udruženja “Margina”.
Semina radi u Sigurnoj kući za migrante već pet godina, često radeći s maloljetnicima bez pratnje, djecom i bebama. Pružaju zdravstvenu skrb, besplatnu pravnu pomoć te podršku kroz Crveni križ, Centar za socijalni rad, Ured za strance i druge međunarodne organizacije, posebno ističući IOM, međunarodnu organizaciju za migracije.
– U kući organiziramo grupne aktivnosti i različite radionice, uz pomoć kolega i organizacija poput “Muzičari bez granica”. Stvaramo divno okruženje ispunjeno pozitivnom energijom – dodaje Semina Salihović, socijalna radnica u Sigurnoj kući.
Međunarodna organizacija za migracije procjenjuje da je u posljednjih deset godina više od 30 tisuća migranata nestalo tokom putovanja prema Zapadnoj Europi. Ove brojke ukazuju na veliku krizu demokracije u razvijenim zemljama i na to da su ljudski životi u BiH nedovoljno cijenjeni.
(24sata.info)
Ovaj tekst je prenesen sa stranice 24sata.ba.
Izvor: ( 24sata.info / ffmo.ba )