Godišnjica stradanja mještana Ahatovića i Dobroševića, te formiranje prvog logora na području općine Novi Grad obilježena je polaganjem cvijeća na spomen-obilježjima, uz historijski čas. 2. juni se također obilježava kao Dan logoraša, u znak sjećanja na građane s područja ove lokalne zajednice koji su tokom agresije mučeni i ubijani.
Elvir Jahić je u junu 1992. godine zarobljen i odveden u logor Mali hangar sa samo 19 godina. Bio je jedan od šest preživjelih iz autobusa smrti u kojem je 48 muškaraca s područja Dobroševića i Ahatovića ubijeno na zvjerski način u mjestu Sokolina. Tokom zarobljeništva, Jahić je patio od zvjerskih metoda mučenja.
-Nas pet legne, onda grupa četnika skače po našim glavama, drugi nas tuku cijevima, poljevaju benzinom, pale bagere kako bi nas sahranili. Nakon pet dana, bacili su nam hljeb sa namjerom da se borimo za zalogaj, i svakodnevno je bilo izvođenja i ubijanja – prisjeća se Elvir Jahić, preživjeli logoraš.
Otvaranje logora, mučenja i ubijanja, pokazatelj su sistemske namjere agresora za etničkim čišćenjem ovog područja. Trenutno, poručuju naši sagovornici, u toku je posljednja faza koja podrazumijeva – negiranje zločina, a sve s ciljem da prikriju namjeru koju su imali.
-Da eliminišu jednu naciju, Bošnjake i da naprave čista područja, ako se s tom namjerom krene, onda je to genocid – poručuje Tajib Delalić, pomoćnik načelnika, Općine Novi Grad, za boračka pitanja.
-Zanimljivost ovog mjesta je što se ovo događalo na samom početku rata i na neki način najavilo karakter rata i sve što će se dešavati nakon toga. Nažalost, nismo na vrijeme to shvatili i međunarodna zajednica i oni koji su najodgovorniji za to nisu spriječili razne zločine – ističe Mirza Selimbegović, predsjedavajući OV Novi Grad.
-Ovo naselje je među prvima osjetilo brutalnosti agresiju na BiH, ja sam maloprije rekao za govornicom, da je ovo stratište, da su ispunjeni svi uslovi, da je ovdje izvršen genocid – poručio je Jasmin Šaljić, zastupnik u Skupštini KS.
U Udruženju logoraša i logorašica Novog Grada ističu da su obilježavanja ovih datuma neophodna s ciljem prenošenja istine na mlađe generacije dok u Savezu logoraša kažu kako je i ovo pokazatelj potrebe za donošenjem Zakona o zaštiti ratne torture.
-Zamislite samo da jednog Fikreta Alića, logoraša sa žice, logoraša s naslovnice, nije u proceduri u RS-u uspio dokazati svoj status, to govori o tome kakve mi zakone imamo, nažalost, i u Federaciji BiH – kaže Seid Omerović, predsjednik Saveza logoraša BiH.
-Da se ne zaboravi i da se ovo nikad ne ponovi što su doživjele naše komšije, naša braća i sestre, dede, nane, djeca iz Ahatovića i Dobroševića – poručio je Ismet Salihagić, predsjednik Udruženja logoraša i logorašica Novi Grad Sarajevo.
Prema podacima kojima raspolaže Udruženje, kroz logore u Novom Gradu prošlo je više od 550 osoba, od čega kroz Veliki hangar 113, Mali hangar 90, Distributivni centar 105 i Kisikana 243 osobe. Sreću da prežive svirepa mučenja, imali su rijetki.
Izvor: ( www.tvsa.ba / ffmo.ba )