back to top

Foto: Završen 29. SFF, dodijeljene nagrade najboljim

spot_img

U Narodnom pozorištu Sarajevo večeras je održana svečana ceremonija dodjele nagrada Srce Sarajeva 29. Sarajevo Film Festivala.

Voditeljica ceremonije bila je glumica Helena Vuković.

foto: završen 29. sff, dodijeljene nagrade najboljim
foto: završen 29. sff, dodijeljene nagrade najboljim
foto: završen 29. sff, dodijeljene nagrade najboljim
foto: završen 29. sff, dodijeljene nagrade najboljim
foto: završen 29. sff, dodijeljene nagrade najboljim

Lynne Ramsay dobitnica je Počasnog Srca Sarajeva, izuzetna rediteljica, spisateljica i producentica.

Direktor SFF Jovan Marjanović kazao je: “Čast nam je dodijeliti Počasno Srce Sarajeva Lynne Ramsay. Njen pristup fotografiji je zapanjujući. Darivanjem Srca Sarajeva ne dodjeljujem samo njoj nego i njenom djelu i zaista zapanjujućem umijeće stvaranja priča.

Ramsay je nakon preuzimanja Srca Sarajeva kazala: “Zahvaljujem svima vama, koji ste srce ovog festivala. I cijeloj filmskoj ekipi i članovima žirija. Nadam se da nije primanje ove nagrade kraj moje karijere, do koje mi je toliko stalo. Nadam se da ću se uskoro vratiti Sarajevu.”

Nagrade 29. Sarajevo Film Festivala

Počasno Srce Sarajeva
Mark Cousins, reditelj i pisac
Lynne Ramsay, rediteljica, scenaristica i producentica
Charlie Kaufman, scenarist, reditelj i producent
Počasno Srce Sarajeva dodjeljuje se u znak priznanja za izuzetan doprinos filmskoj umjetnosti.

TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM

Predsjednica žirija:
Mia Wasikowska (glumica, rediteljica, Australija)
Članovi žirija:
Zlatko Burić (glumac, Hrvatska, Danska)
Danica Ćurčić (glumica, Srbija, Danska)
Juraj Lerotić (reditelj, glumac, Hrvatska)
Josh Siegel (kustos Odsjeka za film u MoMA-i, SAD)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
KOS KOS KUPINA
Gruzija, Švicarska
Režija: Elene Naveriani
Producenti: Britta Rindelaub, Thomas Reichlin, Ketie Danelia
Novčanu nagradu u iznosu od 16.000 € sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU REŽIJU
Philip Sotnychenko, LA PALISIADA
Ukrajina
Novčanu nagradu u iznosu od 10.000 € obezbjeđuju Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini / UNESCO.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Ekaterine Chavleishvili, KOS KOS KUPINA
Gruzija, Švicarska
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Jovan Ginić, LOST COUNTRY
Srbija, Francuska, Hrvatska, Luksemburg, Katar
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM

Žiri:
Iva Dimitrova (programska menadžerica u Chicken and Egg Pictures, SAD)
Niklas Engstrom (umjetnički direktor Festivala dokumentanog filma CPH:DOX, Danska)
Péter Kerekes (reditelj, producent, Slovačka)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
FLAŠAROŠI
Srbija, Slovenija
Režija: Nemanja Vojinović
Novčanu nagradu u iznosu od 4.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI DOKUMENTARNI FILM
VALERIJA
Hrvatska
Režija: Sara Jurinčić
Novčana nagrada u iznosu od 2.000 €

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
ŠUTNJA RAZUMA
Sjeverna Makedonija, Bosna i Hercegovina
Režija: Kumjana Novakova
Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa – dokumentarni film koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Kraljevina Nizozemska.

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
VILINSKI VRT
Mađarska, Rumunija, Hrvatska
Režija: Gergő Somogyvári
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM

Žiri:
Turai Balazs (reditelj, animator, Mađarska)
Nina Rodriguez (voditeljica programa na Filmskom festivalu u Guanajuatu, Meksiko)
Wim Vanacker (selektor takmičarskog programa – kratki film na Filmskom festivalu u Cannesu, Francuska)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI FILM – kvalifikacioni film za nominaciju za nagradu Oscar®
27
Mađarska, Francuska
Režija: Flóra Anna Buda
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM

Žiri:
Kumjana Novakova (selektorica, profesorica, producentica i filmska autorica, Sjeverna Makedonija)
Tomek Popakuł (reditelj, animator, Poljska)
Damir Šagolj (novinar, fotograf, direktor fotografije, profesor na Akademiji scenskih umjetnosti Sarajevo, Bosna i Hercegovina)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM
PADANJE
Mađarska, Belgija, Portugal
Režija: Anna Gyimesi
Novčanu nagradu u iznosu od 1.000 € objezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
NISKA TRAVA
Hrvatska
Režija: David Gašo

SPECIJALNA NAGRADA ZA PROMICANJE RODNE RAVNOPRAVNOSTI

Žiri:
Jay Van Hoy (producent, SAD)
Nashen Moodley (direktor Sydney Film Festivala, Australija, Južnoafrička Republika)
Mila Schlingemann (voditeljica programa u Eye Filmmuseumu, Nizozemska)

DE FACTO
Austrija, Njemačka
Režija: Selma Doborac
Novčanu nagradu u iznosu od 7.500 € obezbjeđuje Mastercard.

Svečana ceremonija dodjele nagrada Srca Sarajeva za TV serije 29. Sarajevo Film Festivala održana je u hotelu Hills Sarajevo.

Srca Sarajeva za Najbolje TV serije dobili su:

U kategoriji Srce Sarajeva – Najbolja dramska serija nagrađena je TV serija KOTLINA

U kategoriji Srce Sarajeva – Najbolja glavna glumica u dramskoj seriji nagrađena je Jovana Stojiljković (VERA)

U kategoriji Srce Sarajeva – Najbolji glavni glumac u dramskoj seriji nagrađen je Feđa Štukan (KOTLINA)

U kategoriji Srce Sarajeva – Najbolja epizodna uloga – glumica u dramskoj seriji nagrađena je Ida Keškić (KOTLINA)

U kategoriji Srce Sarajeva – Najbolja epizodna uloga – glumac u dramskoj seriji nagrađen je Boris Ler (KOTLINA)

U kategoriji Srce Sarajeva – Zvijezda u usponu nagradu je dobio Denis Murić (ZLATNI DEČKO)

U kategoriji Srce Sarajeva – Najbolja režija za epizodu – dramska serija nagradu su dobili Danis Tanović i Aida Begić (KOTLINA)

U kategoriji Srce Sarajeva – Najbolji scenarij za epizodu – dramska serija nagradu su dobili Danis Tanović, Amra Bakšić Čamo, Nikola Kuprešanin i Adnan Lugonić (KOTLINA)

U kategoriji Srce Sarajeva – Najbolja komedija nagrađena je TV serija MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2

U kategoriji Srce Sarajeva za najbolju režiju – komedija nagrađen je Gordan Kičić (MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2)

U kategoriji Srce Sarajeva za najbolji scenarij – komedija nagrađeni su Gvozden Đurić, Marko Manojlović i Gordan Kičić (MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2)

U kategoriji Srce Sarajeva – Najbolja glavna glumica – komedija nagrađena je Nina Janković Dičić (MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2)

U kategoriji Srce Sarajeva – Najbolji glavni glumac – komedija nagrađen je Gordan Kičić (MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2)

U kategoriji Srce Sarajeva – Zvijezda u usponu – komedija nagradu je osvojio Aleksej Bjelogrlić (MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2).

Za nagrade Srca Sarajeva za TV serije 29. Sarajevo Film Festivala bilo je nominirano 19 serija. Ceremoniju je vodio glumac i TV voditelj Tarik Filipović.

Za nagrade Srca Sarajeva za TV serije konkurirale su serije: „Bunar“, „Kotlina“, „Inhumanum“, „Pad“, „Klan 2&3“, „Trigrad“, „Vera“, „Zlatni dečko“, „Šetnja sa lavom“, „Kalkanski krugovi 2“, „Južni vetar – Na granici“, „Državni službenik 3“, „Dug moru 3“, „Beležnica profesora Miškovića 2“, „Tender“, „Mama i tata se igraju rata 2“, „Na rubu pameti 2“, „Složna braća – Next Đeneration 2“ i „Popadija“.

Nominovani za Srca Sarajeva za TV serije Sarajevo Film Festivala bili su: Vedrana Božinović, Anica Dobra, Jovana Gavrilović, Milica Janevski, Katarina Stegnar, Jovana Stojiljković, Aleksandar Dimitrijević, Andrija Kuzmanović, Marko Mandić, Milan Marić, Momčilo Otašević, Feđa Štukan, Milica Gojković, Anđela Jovanović, Ida Keškić, Suzana Krevh, Anita Mančić, Gorica Popović, Vesna Trivalić, Igor Benčina, Zoran Cvijanović, Nikola Kojo, Žarko Laušević, Boris Ler, Krešimir Mikić, Miralem Zupčević, Ana Lečić, Denis Murić, Lenka Petrović, Admir Šehović, Timon Šturbej, Jovan Veljković, Nedeljko Kovačić, Kristina Đuković, Gregor Fon, Nina Zupančić, Sonja Prosenc, Aleksa Ršumović, Slobodan Boban Skerlić, Danis Tanović, Amra Bakšić Čamo, Nikola Kuprešanin, Adnan Lugonić, Bojan Vuletić, Ognjen Janković, Aida Begić, Aida Bukva, Nina Janković Dičić, Tarik Džinić, Admir Glamočak, Gordan Kičić, Aleksej Bjelogrlić, Amar Ćorović, Dražen Pavlović, Gvozden Đurić, Marko Manojlović, Adnan Kapetanović, Srđan Vuletić, Elmir Jukić, Amra Mehić.

O dobitnicima nagrada odlučivao je strukovni žiri sastavljen od više od 450 filmskih profesionalaca iz regije.

Prvi put, gastro regija partner ceremonije je Turistička zajednica Kvarnera, kandidat za titulu Europska regija gastronomije 2026. Ekskluzivnu večeru, u saradnji s renomiranim gastronomskim vodičem Gault&Millau Croatia, pripremio je chef Deni Srdoč, čiji je restoran Nebo, smješten u Hotelu Hilton u Rijeci, prema istom vodiču ove godine najbolji restoran regije Kvarner, ocijenjen s 4 kuharske kapice i 17/20 bodova.

Medijski partner nagrada za TV serije je Deadline.

NAGRADE UDRUŽENJA FILMSKIH RADNIKA BIH

NAGRADA “IVICA MATIĆ”

Komisija za nagrade “Ivica Matić” za 2022:
Armin Hadžić
Amira Kudumović
Bojana Vidosavljević

NAGRADA “IVICA MATIĆ” ZA 2022. GODINU
Nagrada za ukupan doprinos bosanskohercegovačkom filmu: Predrag Doder

NAGRADA “IVICA MATIĆ” ZA 2022. GODINU
Elma Tataragić, scenaristica filma NAJSRETNIJI ČOVJEK NA SVIJETU

NAGRADA “IVICA MATIĆ” ZA 2022. GODINU
Amra Bakšić Čamo i Adis Đapo, koproducenti filma NAJSRETNIJI ČOVJEK NA SVIJETU

NAGRADE ZA BH. STUDENTSKE FILMOVE

Žiri:
Dario Bevanda
Lena Samardžić
Alen Šimić

NAGRADA ZA NAJBOLJI BH. STUDENTSKI FILM
ČVOR
Režija: Ismira Mašić
Akademija scenskih umjetnosti u Sarajevu

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
TREND
Režija: Emina Zubčević
Akademija scenskih umjetnosti u Sarajevu

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
KUDA IDU IZGUBLJENE MAČKE?
Režija: Amar Komić
Akademija scenskih umjetnosti u Sarajevu

PACK & PITCH

CINELINK NAGRADA
SEARCHING FOR THULE
Grčka
Režija: Yannis Karpouzi

POSEBNO PRIZNANJE
KOBAJAGI—PLAYGROUND TACTICS FOR A REVOLUTION
Srbija
Režija: Sava Reljin
Producent: Ivan Stepanović

KANDIDATURA ZA NAGRADU EVROPSKE FILMSKE AKADEMIJE U KATEGORIJI NAJBOLJI KRATKI FILM

Žiri:
Olga Lucovnikova
Aneta Ozorek
Valentine Umansky

KAKO SAM NAUČILA PROSTIRATI VEŠ
Režija: Barbara Zemljič
Pobjednik ulazi u kandidaturu za nagradu Evropske filmske akademije za najbolji kratki film.

CINEUROPA NAGRADA

Žiri:
Pilar Campos
Danijel Hočevar

MEDIUM
Režija: Christina Ioakeimidi
Nagradu dodjeljuje Cineuropa portal posvećen evropskoj kinematografiji i njenim stvaraocima i to filmu koji, osim što nesporno posjeduje umjetničke kvalitete, također promovira ideje evropskog dijaloga i integracije. Vrijednost nagrade iznosi 5.000 €.

CICAE NAGRADA

Žiri:
Gregor Janežić
John Sarkanjac
Urszula Śniegowska

LIBERTATE
Režija: Tudor Giurgiu
Međunarodno konfederacija umjetničkih kina (CICAE) nagrađuje film u selekciji Takmičarskog programa – igrani film. Nagrađeni film će dobiti posebnu podršku CICAE kada je u pitanju pomoć kod distribucije, prikazivanja filma i dopiranja do publike, putem mreže od 3.000 kina.

DOBITNICI CINELINK NAGRADA

NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA

Eurimages Co-Production Development nagrada žiri:
Eleni Chandrinou, Greek National Representative Eurimages
Labina Mitevska, Sisters&Brother Mitevski
Oliver Neumann, FreibeuterFilm GmbH

EURIMAGES CO-PRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
MY MOTHER, THE MONSTER
Režija: Olivér Rudolf
Produkcijska kompanija: KINO ALFA
Zemlja: Mađarska
Nagrada u vrijednosti od 20.000 €

CineLink nagrada Filmskog Centra Srbije i Filmskog Centra Crne Gore žiri:
Ivan Karl, Filmski Centar Serbije
Sanja Jovanović, Filmski Centar Crne Gore
Behrooz Hashemian, Silkroad Production
Čedomir Kolar, A.S.A.P. Films

CINELINK NAGRADA FILMSKOG CENTRA SRBIJE
PRIMAVERA
Režija: Dušan Kasalica
Produkcijska kompanija: Meander Film
Zemlja: Crna Gora
Nagrada u vrijednosti od 10.000 €

CINELINK NAGRADA FILMSKOG CENTRA CRNE GORE
A LONG EMBRACE
Režija: Gabriel Tzafka
Produkcijska kompanija: Wild At Heart
Zemlja: Grčka
Nagrada u vrijednosti od 10.000 €

Međunarodna ARTEKino nagrada žiri:
Mathilde Hersant, ARTE France Cinéma

MEĐUNARODNA ARTEKINO NAGRADA
ANTONIVKA
Režija: Kateryna Gornostai
Produkcijska kompanija: Moon Man LLC
Zemlja: Ukrajina
Nagrada u vrijednosti od 6.000 €

CINELINK CO-PRODUCTION MARKET & CINELINK DRAMA

Ženski glasovi CineLink nagrada žiri:
Nataša Bučar, Slovenski Filmski Centar
Anamaria Antoci, Tangaj Productions
Tamara Tatishvili, Focal Medici

ŽENSKI GLASOVI CINELINK NAGRADA POD POKROVITELJSTVOM SLOVENSKOG FILMSKOG CENTRA
CONNECTIONS
Kreatori: Tea Korolija, Maja Todorović, Srđan Šaper
Produkcijska kompanija: Adrenalin
Zemlja: Srbija
Nagrada u vrijednosti od 10.000 €

CINELINK DRAMA NAGRADE
Žiri:
Srđan Vuletić, reditelj
Cia Edström, Göteborg Film Festival
Danna Stern, In Transit Productions

NAGRADA HRVATSKOG AUDIOVIZUELNOG CENTRA
ADVENTURES OF A TURBO FOLK PRINCESS
Kreatori: Andrey Volkashin, Peter Vulchev
Produkcijska kompanija: OXO Production
Zemlje: Sjeverna Makedonija, Bugarska
Nagrada u vrijednosti od 15.000 €

TV DRAMA VISION PITCH NAGRADA
AMAZONS OF ISTANBUL
Kreatori: Nisan Dağ, Müge Özen
Produkcijska kompanija: Solis Film
Zemlja: Turska

CINELINK WORK IN PROGRESS NAGRADE

CineLink Work In Progress žiri:
Sébastien Chesneau, Cercamon
Petra Gobel, Post Republic
Esra Demirkiran, Turska nacionalna radio-televizija
Jim Kolmar, South by Southwest Film Festival
Jean-Marc Zekri, Quinzaines Des CinÉastes

NAGRADA TURSKE NACIONALNE RADIO-TELEVIZIJE
AS IF YOU WERE NEVER HERE
Režija: Eti Tsicko
Produkcijska kompanija: Lama Films, Intrigó Internazionale and 20 Steps
Zemlje: Izrael, Italija, Gruzija
Nagrada u vrijednosti od 25.000 €

POST REPUBLIC NAGRADA
ONE OF THOSE DAYS WHERE HEMME DIES
Režija: Murat Fıratoğlu
Produkcijska kompanija: Nefes Films
Zemlja: Turska
Nagrada u vrijednosti od 30.000 € u uslugama

CINELINK IMPACT NAGRADA
Žiri:
Faridah Gbadamosi, Tribeca Enterprises
Amy Shepherd, Think-Film Impact Production
Rory Thost, Participant

THINK-FILM IMPACT NAGRADA
KANTO
Režija: Ensar Altay
Produkcijska kompanija: Fikirdöküm
Zemlja: Turska
Nagrada u vrijednosti od 20.000 € u uslugama

DOCU ROUGH CUT BOUTIQUE NAGRADE

Docu Rough Cut Boutique žiri:
Tereza Keilova, HBO Europe
Eugen Kelemen, Avanpost
Catherine LeClef, CAT&Docs
Marcel Maiga, DOK Leipzig
Lejla Dedić, Al Jazeera Balkans
Sofia Tocar, Institute of Documentary Film

AVANPOST NAGRADA
ADELINA: SYMPHONY OF LONGING AND ESTRANGEMENT
Režija: Rati Tsiteladze
Produkcijska kompanija: ArtWay Film
Zemlja: Gruzija
Nagrada u vrijednosti od 20.000 € u uslugama

CAT&DOCS NAGRADA
YOUR LIFE WITHOUT ME
Režija: Anna Rubi
Produkcijska kompanija: Somnus Film
Zemlje: Mađarska, Švedska
Nagrada u vrijednosti od 2.000 €

HBO MAX NAGRADA
ADELINA: SYMPHONY OF LONGING AND ESTRANGEMENT
Režija: Rati Tsiteladze
Produkcijska kompanija: ArtWay Film
Zemlja: Gruzija
Nagrada u vrijednosti od 2.000 €

NAGRADA AL JAZEERA BALKANS DOKUMENTARNOG FILM FESTIVALA / AJB DOC
PAVILLION 6
Režija: Goran Dević
Produkcijska kompanija: 15th Art Productions
Zemlja: Hrvatska
Nagrada u vrijednosti od 2.000 €

EAST SILVER CARAVAN NAGRADA
YOUR LIFE WITHOUT ME
Režija: Anna Rubi
Produkcijska kompanija: Somnus Film
Zemlje: Mađarska, Švedska
Nagrada u vrijednosti od 3.500 € u uslugama

DOK LEIPZIG PREVIEW NAGRADA
PAVILLION 6
Režija: Goran Dević
Produkcijska kompanija: 15th Art Productions
Zemlja: Hrvatska
Poziv za predstavljanje projekta na DOK Leipzig 2023

 

Projekcije filmova iz programa 29. Sarajevo Film Festivala bit će održane i u subotu, 19. augusta.

Raspored projekcija je na web stranici Festivala: www.sff.ba.

Ulaznice su u prodaji online putem web stranice Festivala, na tickets.sff.ba, te putem nove mobilne SFF apliacije, čiji je razvoj podržao Mastercard. Ulaznice su u prodaji i u Glavnom Box Officeu (Bosanski kulturni centar, BKC) od 9:00 do 22:00 sata.

033.ba

biznis.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima