back to top

Izvršni direktor Nvidije na putu da postane najbogatiji čovjek na svijetu

spot_img

Jensen Huang, osnivač i izvršni direktor Nvidije, već je bogat već oko trideset godina, ali je tek u posljednjih nekoliko mjeseci njegovo bogatstvo poraslo na nivo BDP-a u jednoj istočnoevropskoj zemlji.

Njegova kompanija, koja je osnovana 1993. godine u kalifornijskom Denny’su, proizvodi vrstu hiperkompleksnih mikroprocesora koji su nekada bili vezani za sistem video-igara, ali sada omogućavaju naprednu tehnologiju vještačke inteligencije (AI), sa svojim ekstremnim zahtjevima za računarskom snagom.

Nvidia je procijenjena na 2,6 biliona dolara – veća je od dvije Mete (krovne kompanije Facebooka, Instagrama i WhatsAppa), tri Berkshire Hathawaya ili pet ExxonMobila. Goldman Sachs ju je nazvao “najvažnijom dionicom na planeti Zemlji” zbog njenog ključnog položaja u rastućoj industriji AI, a predviđa se da će uskoro vrijediti više od Applea.

Od petka, Huang je 17. najbogatiji čovjek na svijetu, s procijenjenim bogatstvom od 91 milijardu dolara prema Bloombergu. To je više od dvostruko više nego što je vrijedio za Božić prije pola godine. Brzinom kojom raste, Huang – čiji je javni imidž daleko od sjajnog – mogao bi postati bogatiji od Ilona Maska do 2025. godine, a njegova kompanija bi mogla postati najvrednija na svijetu.

AI tehnologija i dalje je prilično neravnomjerna. Huang se, međutim, ne brine previše zbog toga, barem što se tiče njegovog ličnog bogatstva. AI softver zahtijeva ogromnu količinu računarske snage, bez obzira na tačnost ili netačnost popularnih chatbotova, a Nvidia je gurnula tržište pravljenjem vrste čipova računara koji to mogu podnijeti. Čak i najosnovniji AI će trebati mnogo Nvidijinih čipova, poznatih kao grafičke obrade.

Među Silicijskom dolinom postoji jak uvjerenje da će AI jednog dana dostići nadljudsku inteligenciju, što predstavlja veliki podsticaj za gotovo svaku tehnološku kompaniju da tu tehnologiju učini ključnim dijelom svog poslovanja. Huangov posao se, međutim, može uporediti s prodajom lopata tokom zlatne groznice. Mnoge kompanije koje se nadaju da će postati sljedeća velika stvar u AI-u će propasti, dok će Nvidia čuvati svoj novac.

Huang, naturalizirani američki državljanin rođen u Tajpeju, dijeli sličnosti s drugim izvršnim direktorima tehnoloških kompanija. Ima prepoznatljiv izgled koji koristi tokom TED govora i prezentacija na Wall Streetu, provodeći vrijeme u svojim mnogobrojnim nekretninama u Kaliforniji i na Havajima.

Nvidia je istinska tehnološka kompanija – ne reklamni biznis pod maskom – a Huangova stručnost je u fizičkom hardveru, a ne u kodiranju. Takođe je diplomirao na baptističkoj reformskoj školi u Kentakiju, kao i na Oregon State University, gdje je išao na koledž, a magistrirao elektrotehniku na Univerzitetu Stanford.

Huang nije stranac u Silicijskoj dolini, posebno sada kada je tako bogat i kada se toliko kompanija oslanja na njegove čipove. Pohvalio je Maskove planove za transformaciju Tesle tehnologijom samovozećih vozila – oblikom vještačke inteligencije. Protekle decenije su prošle otkako je proizvođač hardvera poput Nvidije bio daleko od najvrednije kompanije na svijetu; dani kada je Intel bio vodeća kompanija u računarstvu su davno prošli, a zamijenile su ih kompanije koje proizvode sjajne potrošačke proizvode. Jednostavno, malo je konkurenata koji mogu proizvesti vrste procesora potrebnih za AI industriju budućnosti.

Izvor: ( investitor.me / ffmo.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima