U tekstu koji slijedi bavit ćemo se pitanjem “kako je nastala riječ “blockbuster”” te ćete djelomično dobiti odgovor “zašto se hit filmovi nazivaju “blockbuster” Riječ “blockbuster” danas se obično povezuje s filmovima , bilo da govorimo o filmu…
koji je postigao golem uspjeh na kino blagajnama ili o izvjesnom sada već nepostojećem lancu za iznajmljivanje videa. Međutim, podrijetlo riječi “blockbusters” ima veze s ratom – ne Prvim, već Drugim svjetskim ratom
Riječ se prvi put pojavila na stranicama časopisa TIME u članku iz 1942. o savezničkom bombardiranju ključnih industrijskih ciljeva u fašističkoj Italiji; bombe korištene za takve misije nazvane su “blockbusters” zbog svoje sposobnosti da unište cijeli gradski blok.
Kako se riječ nastavila pojavljivati i razvijati u kontekstu medijskih izvješća o savezničkom zračnom bombardiranju, ušla je u američki leksikon kao metafora za nešto šokantno i eksplozivno.
Taj se prijelaz može vidjeti i na stranicama časopisa TIME. Magazin je počeo koristiti “blockbuster” za opisivanje iznenađujućih vijesti, od odluka Vrhovnog suda do značajnih nogometnih poteza u to vrijeme.
U filmskoj industriji pojam “blockbuster” počeo se koristiti sredinom 20. stoljeća za opisivanje filmova koji su postigli veliki uspjeh na blagajnama.U izdanju od 9. svibnja 1943., TIME je upotrijebio riječ “blockbuster” da bi opisao film, ne zbog njegove zarade na blagajnama, već zbog njegovog sadržaja.
Ekranizacija bestselera bivšeg veleposlanika Josepha E. Daviesa, “Misija u Moskvi”, “eksplozivna kao blockbuster”, ne toliko zbog zarade, koliko zbog sadržaja, pa su je kritičari prozvali “eksplozivnom kao blockbuster”
Međutim, nije prošlo dugo prije nego što se riječ počela posebno odnositi na filmove koji su bili komercijalno uspješni.
U članku u antologiji “Povratak epskog filma: žanr, estetika i povijest u 21. stoljeću”, povjesničar filma Sheldon Hall pronašao je neke od najranijih upotreba riječi “blockbuster” za opisivanje filmova.
Članak britanskog Daily Mirrora iz 1950. predvidio je da će Samson i Dalila (1949.) Cecila B. DeMillea biti “blockbuster” na kino blagajnama kada bude prikazan u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Recenzija u izdanju Varietyja od 14. studenoga 1951. nazvala je Quo Vadis (1951.) “blockbusterom” koji je “bio odmah uz ‘The Birth of a Nation’ i ‘Prohujalo s vihorom’ na kino blagajnama.”
Kad je film prikazan u Italiji u ožujku 1953., TIME je izvijestio da je zaradio više od 6.500.000 dolara (što je danas više od 60 milijuna dolara) i bio je treći film s najvećom zaradom u povijesti filma, zaradivši 10,5 milijuna dolara (oko 100 milijuna dolara danas). .
Variety je također proglasio 1953. “godinom blockbustera na kino blagajnama” jer je 135 izdanja zaradilo milijun dolara ili više, a 1958. je na sličan način nazvana “godinom blockbustera za filmsku industriju”, uključujući Most na rijeci Kwai (1957.)
Zanimljivo je da su “Ralje” Stevena Spielberga iz 1975. općeprihvaćene kao prvi ljetni blockbuster, no veza Hollywooda s tim pojmom seže nekoliko desetljeća unatrag, kako smo gore napisali.
Danas su blockbusteri često sinonim za visokobudžetne produkcije koje se obraćaju masovnoj publici, nudeći spektakularne vizuale i priče koje su dostupne širokom krugu gledatelja.
Postali su ključni dio filmske industrije, generirajući značajan dio ukupnog prihoda kina i često postavljajući nove standarde u filmskoj produkciji. Blockbusteri nisu samo filmovi; to su događaji koji obećavaju i često pružaju nezaboravno iskustvo gledanja, učvršćujući svoje mjesto u kulturnom krajoliku i kolektivnom sjećanju publike.
Izvor: Zanimobostidana.com