U junu ove godine u Bosni i Hercegovini je zabilježen porast od 24 posto u broju migranata u odnosu na maj, ali je u poređenju sa istim periodom prošle godine broj migranata značajno opao, pokazuje najnoviji mjesečni izvještaj Međunarodne organizacije za migracije (OIM) Ujedinjenih nacija.
Slični trendovi su primijećeni u cijelom regionu zapadnog Balkana, gdje je u junu zabilježen rast od 12 posto u odnosu na maj, dok je u istom periodu prošle godine broj migranata bio skoro 30 posto veći.
U maju ove godine u BiH je evidentirano 2.194 migranta, a u cijelom regionu 4.082. U poređenju sa majem, porast je zabilježen samo u BiH i Srbiji, dok je u ostalim zemljama regiona broj migranata opao, ali su ti brojevi apsolutno gledano mali. Na primjer, u Crnoj Gori registrovano je 301 migranta, u Albaniji 119, a u Sjevernoj Makedoniji 245.
U periodu od 2018. godine, kada je bilo oko 44.000 migranata, broj migranata je kontinuirano rastao do 2022. godine, sa 80.000 u 2019. godini, 103.000 u 2020. godini, 120.000 u 2021. godini, te 192.000 sljedeće godine. Prošle godine je zabilježen pad broja migranata, sa oko 163.000. Najviši broj migranata dostignut je u avgustu prošle godine, kada ih je bilo oko 24.000 na zapadnom Balkanu.
Najčešće korištene migracijske rute su iz Grčke, gdje migranti obično dolaze iz Turske preko mora koristeći male gumenjake kako bi stigli do grčkih otoka blizu turske obale. Osim Grčke, migranti često preferiraju rutu preko Bugarske koja je malo dalja, ali jeftinija i sigurnija. Migranti iz Grčke obično putuju prema Sjevernoj Makedoniji i Albaniji, dok migranti iz Bugarske putuju prema Sjevernoj Makedoniji i Srbiji.
Najveći broj migranata je registrovan u BiH i Srbiji zbog njihovih velikih granica sa Evropskom unijom, te migranti često ostaju blizu granice nadajući se da će preći u Hrvatsku. Njihove najpoželjnije destinacije su Njemačka, Švedska, Francuska i Španija, kao i druge bogatije zemlje na zapadu i sjeveru EU.
Prema podacima OIM-a, u BiH najviše registrovanih migranata su državljani Sirije, koji čine više od trećine ukupnog broja, zatim Avganistanci čiji je udio gotovo petina, te Marokanci sa manje od desetine ukupnog broja.
U BiH postoji šest kampova, od kojih su tri u sarajevskoj regiji, dva u blizini Bihaća i jedan kod Mostara. OIM ima tri kancelarije u BiH, u Sarajevu, Banjaluci i Mostaru. Ukupni kapacitet kampova u BiH omogućava smještaj oko 5.000 migranata, dok ih trenutno boravi oko 1.500.
U junu je u Evropskoj uniji stupio na snagu novi pakt o migracijama, nakon dugih pregovora, sa ciljem postepene implementacije plana za jačanje kontrole spoljnih granica EU u naredne dvije godine. Dio ove strategije je uspostavljanje saradnje između Frontexa i zemalja zapadnog Balkana, kako bi službenici ove evropske agencije za zaštitu granica radili zajedno sa lokalnim policajcima u zemljama zapadnog Balkana radi zaštite granica EU. Do sada samo BiH nije potpisala sporazum, ali se očekuje da će se to dogoditi u bliskoj budućnosti.
Evropski pakt o migracijama obuhvata deset ključnih koraka, uključujući uspostavljanje elektronske baze podataka za migrante, nove procedure za skrining migranata, nove procedure za azilante i readmisiju, uspostavljanje solidarnosti među članicama EU, nove procedure u slučaju kriznih situacija, redefinisanje procedura za odobravanje prava na azil, postavljanje rigoroznijih standarda za bolje uslove migranata u centrima, te uspostavljanje okvira za prihvatanje migranata u EU prije eventualnog preseljenja unutar EU.
Pitanje migracija je politički osjetljiva tema u EU, koja je dovela na vlast mnoge desne i populističke stranke koje zagovaraju strožu kontrolu granica EU. Da bi ublažile pritisak ovih grupa, vlade članica EU su se opredijelile za proaktivni pristup, uključujući i plaćanje značajnih sredstava zemljama iz kojih migranti dolaze ili kroz koje prolaze na putu ka EU. To je vjerovatno jedan od razloga zašto je ove godine zabilježen manji broj migranata u BiH u poređenju sa prošlom godinom, izvještavaju Nezavisne.
(24sata.info)
Ovaj članak je prvi put objavljen na 24sata.ba.
Izvor: ( 24sata.info / ffmo.ba )