Ministarstvo trgovine RS ponovo pokrenulo kampanju nižih cijena – Poslovne novine

spot_img

U kampanju “Društveno odgovorni” se uključilo ukupno 16 tržnih centara u bh. entitetu Republika Srpska i snizilo cijene određenih prehrambenih artikala i higijenskih potrepština koje koriste domaćinstva.

Iako se iz Ministarstva trgovine i turizma RS-a hvale ovom kampanjom koja je započeta 1. augusta, potrošači smatraju da je ova akcija slična drugim akcijama u trgovinama i žale se da su cijene i dalje visoke, posebno cijene hrane.

Građani šalju svoje žalbe udruženjima za zaštitu potrošača jer su trgovci povećali cijene proizvoda koji nisu obuhvaćeni akcijom “društveno odgovornog poslovanja”.

Cijene nekih proizvoda su značajno povećane, što potrošači smatraju pokušajem trgovaca da zamaskiraju poskupljenja tijekom trajanja ove kampanje.

Trgovci dobrovoljno sudjeluju u akciji te uz snižene artikle stavljaju naljepnice kampanje. Oni odlučuju koje će artikle ponuditi u okviru ove kampanje, a rok trajanja svake kampanje je različit, od mjesec do tri mjeseca.

Prema Jovanu Vasiliću iz Udruženja za zaštitu potrošača Zvono iz Bijeljine, tržni centri imaju desetak vrsta jestivog ulja, ali snize cijenu samo jednog proizvođača za nekoliko feninga. Potrošači su zbunjeni jer se pored toga ističe drugi proizvođač s mogućnošću osvajanja automobila u nagradnoj igri.

Vasilić ističe da su potrebne sistemske, dugoročne mjere jer postoje naznake kartelskog poslovanja među trgovcima u RS-u.

Murisa Marić iz Udruženja potrošača Don Prijedor za Fenu smatra da kampanja Ministarstva trgovine nije dala očekivane rezultate, nego je poslužila kao besplatna reklama za tržne centre.

U Ministarstvu trgovine RS-a navode da je u okviru ove kampanje sniženo oko 300 artikala prehrambenih i hemijskih proizvoda.

Izvor: ( poslovnenovine.ba / ffmo.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima