back to top

Najjače ekonomije svijeta sa najvećim paritetom kupovne moći do 2024. godine

spot_img

Paritet kupovne moći (PPP) označava parametar prema kojem bi valuta jedne zemlje trebala biti pretvorena u valutu druge zemlje kako bi se kupila ista količina dobara i usluga u obje zemlje.

Na primjer, frizura u Njujorku je skuplja nego u Delhiju, vožnja taksijem je skuplja u Parizu nego u Kini, a karta za kriket je skuplja u Londonu nego u Lahoreu. Ovaj jaz u cijenama proizlazi iz razlika u platama između nerazvijenih zemalja, čineći radno intenzivne usluge jeftinijim. Ignorisanje ovih razlika u cijenama dovodi do potcjenjivanja kupovne moći potrošača u zemljama u razvoju. Zbog toga se PPP smatra pouzdanijom metodom poređenja.

Kada međunarodne finansijske institucije proizvode regionalnu i globalnu statistiku, koriste podatke iz različitih zemalja i konvertuju ih u zajedničku valutu, obično američki dolar. Postoje dva glavna pristupa ovom konvertovanju: tržišni devizni kurs i kurs pariteta kupovne moći. Tržišni devizni kurs je kurs na deviznom tržištu, dok PPP kurs odražava kurs po kojem bi valuta jedne zemlje trebala biti pretvorena u valutu druge zemlje kako bi se kupila ista količina dobara i usluga.

Međunarodne organizacije se oslanjaju na BDP po paritetu kupovne moći za globalnu i regionalnu ekonomsku analizu, prognoze i preporuke politika. Iako postoji nekoliko izazova u izračunavanju PPP, ova metoda pruža realniju osnovu za poređenje ekonomija sa različitim valutama i nivoima cijena.

Da bismo sastavili listu 20 zemalja sa najvećim paritetom kupovne moći u svijetu do 2024. godine, koristimo podatke Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). MMF pruža informacije o bruto domaćem proizvodu (BDP) i udjelu u globalnom BDP-u po paritetu kupovne moći za tu godinu. Takođe se uzima u obzir BDP po glavi stanovnika.

Evo liste 20 zemalja sa najvećim paritetom kupovne moći u svijetu do 2024. godine:

20. Poljska
BDP (PPP): 1,80 triliona dolara
Procijenjeni udio u globalnom BDP-u (PPP): 0,97%

… (nastavak liste zemalja) …

1. Kina
BDP (PPP): 35,29 triliona dolara
Procijenjeni udio u globalnom BDP-u (PPP): 19,01%

Izvor: ( investitor.me / ffmo.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima