back to top

Neke knjige iz 19. stoljeća su OTROVNE!

spot_img

Zvuči li naslov zastrašujuće? Možemo reći da! Jer neke knjige iz 19. stoljeća, kako je otkrila Melissa Tedona, konzervatorica u muzeju Winterthur, mogu vas ubiti ili nanijeti veću štetu vašem tijelu…

Konzervatori knjiga pokrenuli su pokušaj lociranja tisuća knjiga iz 19. stoljeća koje sadrže “smaragdno zelenu boju”, rijedak i željen pigment stvoren arsenom.

Prije industrijske revolucije knjige su bile rukotvorine u kožnom uvezu za koje je trebalo puno vremena i truda da se proizvedu, ali izum knjižare promijenio je sve. Bio je i jeftiniji i lakši za izradu, ali je također dopuštao upotrebu pigmenata kako bi korice knjiga bile privlačnije.

Na primjer, jedna od najpopularnijih boja polica za knjige kasnog 19. stoljeća bila je živopisna zelena koja je postala poznata kao pariško zelena ili smaragdno zelena.

Nijedan drugi pigment nije mu se približio u smislu intenziteta, a iako je u to vrijeme bilo niz nesreća s trovanjem arsenom, potražnja za njim bila je toliko velika da proizvođači nisu ni razmišljali o otkazivanju proizvodnje.

Proizvedeno je na desetke, možda čak i stotine tisuća smaragdnozelenih knjiga sve dok rizik od trovanja arsenom nije postao dovoljno velik problem i pigment je konačno povučen iz proizvodnjea tisuće ih je još uvijek u knjižnicama i privatnim zbirkama.

Melissa Tedone, konzervatorica u muzeju Winterthur u Delawareu, otkrila je knjige natopljene arsenom dok je proučavala prekrasnu zelenu knjigu objavljenu 1857. godine. Popravljala je knjigu kada je primijetila da se zeleni pigment ljušti, što joj je bilo neobično. Inače je problem s pigmentima taj što s vremenom imaju tendenciju pucanja, ljuštenja i ljuštenja, što i nije tako velika stvar osim ako taj pigment ne sadrži vrlo otrovne sastojke.

Kada se oštete, smaragdno zelene ljuskice pigmenta i nevidljivi fragmenti lete u zrak gdje se mogu udahnuti. Nešto od toga može također ostati u rukama onoga tko bude držao jednu od ovih smaragdnozelenih knjiga

Iako bi bilo potrebno dosta ovog toksičnog pigmenta da stvarno ubije osobu, arsen ipak može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme i čak se dugoročno pokazati smrtonosnim. Akutni simptomi izloženosti arsenu mogu uključivati ​​gastrointestinalne simptome, a s vremenom može izazvati lezije, pa čak i rak.!

Kako bi spriječila takve probleme, Melissa Tedone pokrenula je projekt Poison Book, inicijativu koja je imala za cilj educirati ljude o opasnostima rukovanja smaragdno zelenim knjigama.

Na primjer, predlažu nošenje nitrilnih rukavica pri rukovanju knjigama koje su možda umrljane otrovnim pigmentom i njihovo pohranjivanje u izolirane polietilenske vrećice.

“Ne znamo ni za jedan slučaj da se netko ozbiljno razbolio zbog rukovanja ovakvom knjigom”, rekao je Tedone za CBC Canada. “Samo želimo osvijestiti ljude o mogućim opasnostima kako bismo mogli izbjeći bilo kakvu tragediju koja bi se ikada dogodila iz jedne od ovih knjiga.”

Izvor: Zanimobostidana.com

Molimo vas da internetski portali, ako kopirate originalni članak s naše stranice zanimljivosti dana, NAVEDITE NAS KAO IZVOR i MALO PROMIJENITE NASLOV. Hvala vam!

neke knjige iz 19. stoljeća su otrovne!neke knjige iz 19. stoljeća su otrovne!


zanimljivostidana.com

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima