back to top

„NEMOJTE OVO RADITI DJECI, NEMOJTE MOLIM VAS”: Evo kako roditelji sami HENDIKEPIRAJU svoju djecu – otkriva klinički psiholog

spot_img

Članak preuzet sa Ljepota.Ba orginal možete pronaći na linku: „NEMOJTE OVO RADITI DJECI, NEMOJTE MOLIM VAS”: Evo kako roditelji sami HENDIKEPIRAJU svoju djecu – otkriva klinički psiholog

Klinički psiholog Vlajko Panović ističe kako roditelji često, vođeni najboljim namjerama, čine greške koje mogu dugoročno naštetiti razvoju njihove djece. Jedna od najčešćih pogrešaka je prezaštićivanje djece, odnosno uklanjanje svih prepreka, odgovornosti i izazova iz njihova života. Iako je prirodno da roditelji žele zaštititi svoju djecu od boli i neuspjeha, pretjerano interveniranje može dovesti do ozbiljnih posljedica. Djeca tako odrastaju bez ključnih životnih vještina i osjećaja odgovornosti, što ih čini nesposobnima za samostalan život.

Posljedice prezaštićivanja djece

Prezaštićena djeca često razvijaju osjećaj nesigurnosti jer nisu imala priliku suočiti se s izazovima i naučiti kako ih savladati. Kada im roditelji ne dopuštaju da pokušaju, pogriješe i iz toga nauče, ona odrastaju s uvjerenjem da nisu sposobna za samostalno djelovanje. Također, ovakav pristup može stvoriti ovisnost o roditeljima, čak i u odrasloj dobi, jer dijete nikada nije dobilo priliku razviti svoje sposobnosti.

Osim toga, psiholozi upozoravaju na to da djeca koja nisu navikla na obaveze i odgovornosti često razvijaju manjak samodiscipline i motivacije. Bez svakodnevne rutine i zadataka koji od njih zahtijevaju trud, teško je razviti radne navike koje su ključne za uspjeh u budućnosti, bilo u školi, na poslu ili u osobnom životu.

Važnost uključivanja djece u svakodnevne aktivnosti

Jedan od najvažnijih savjeta stručnjaka je uključivanje djece u svakodnevne kućanske aktivnosti. Na primjer, djeca već od najranije dobi mogu pomagati u pospremanju igračaka, postavljanju stola ili jednostavnim poslovima poput brisanja prašine. Takve aktivnosti razvijaju osjećaj odgovornosti i pripadnosti, a istovremeno poboljšavaju finu motoriku i kognitivne sposobnosti.

Panović naglašava kako roditelji ne bi trebali podcjenjivati potencijal jednostavnih igara i zadataka za razvoj dječjeg mozga. S druge strane, upozorava na štetne posljedice prekomjernog vremena provedenog ispred ekrana. Kod male djece, posebno do treće godine, ekran može negativno utjecati na razvoj mozga, govornih sposobnosti i koncentracije.

Kako odgajati samostalnu i odgovornu djecu

Panović savjetuje roditeljima da djecu uče praktičnim životnim vještinama, poput kuhanja, šivanja dugmadi ili planiranja vremena. Te vještine ne samo da će im koristiti u budućnosti, već će im dati osjećaj samopouzdanja i samostalnosti. Također, roditelji bi trebali izbjegavati vikanje i pretnje, koje samo stvaraju strah i nesigurnost kod djece, umjesto da ih motiviraju. Umjesto toga, potrebno je razvijati bliskost i povjerenje kroz otvorenu komunikaciju.

Važno je i da roditelji budu primjer svojoj djeci. Djeca najviše uče promatrajući ponašanje svojih roditelja, stoga je bitno da roditelji pokažu dosljednost, strpljenje i odgovornost u svakodnevnom životu.

Odgoj djeteta nije lak zadatak, ali je ključno da roditelji prepoznaju svoje greške i aktivno rade na njihovom ispravljanju. Prezaštićivanje i uklanjanje svih prepreka iz djetetova života može dovesti do nesamostalnosti i nesigurnosti. Djeca trebaju priliku da uče kroz iskustvo, suočavaju se s izazovima i razvijaju svoje sposobnosti. Samo tako mogu postati samostalni, odgovorni i sretni odrasli ljudi. Roditelji, pružite svojoj djeci ljubav, podršku i priliku da rastu.

Objava „NEMOJTE OVO RADITI DJECI, NEMOJTE MOLIM VAS”: Evo kako roditelji sami HENDIKEPIRAJU svoju djecu – otkriva klinički psiholog pojavila se prvi puta na Ljepota.Ba.

ljepota.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima