Prema najnovijem izvještaju OECD-a, do 2050. godine očekuje se porast globalne populacije na preko 9 milijardi, što će dodatno opteretiti prirodne resurse potrebne za proizvodnju energije i hrane.
Iako će svjetski BDP skoro četiri puta porasti do 2050., očekuje se usporavanje stope rasta BDP-a u Kini i Indiji, dok se ekonomski rast na globalnom nivou predviđa za afrički kontinent između 2030. i 2050. godine.
Globalna potražnja za energijom takođe će značajno porasti za 80%, ali se očekuje da će većina energetske mješavine ostati ista, sa dominacijom fosilnih goriva od 85%, obnovljivih izvora sa oko 10%, te nuklearne energije za preostalih nekoliko procenata.
Sudeći prema izvještaju PwC-a “Svijet do 2050.”, Kina će postati najveća svjetska ekonomija sa oko 20% globalnog BDP-a, pretekavši Sjedinjene Države po paritetu kupovne moći.
Očekuje se da će Kina postati najveća svjetska ekonomija prije 2030., dok će Indija biti treća po veličini do 2050. godine.
Prognoze ukazuju da će udio EU u globalnom BDP-u pasti ispod 10%, dok će ekonomije u razvoju E7 rasti gotovo dvostruko brže od naprednih ekonomija G7. Zbog ovog pomaka, tržišta u razvoju predstavljaju velike prilike za dugoročne investicije, uz strukturne reforme koje će unaprijediti stabilnost i diversifikaciju ekonomija.
Napredak predstavlja značajne mogućnosti za preduzeća koja ulažu u tržišta u razvoju, unatoč nedavnim ekonomskim izazovima u pojedinim zemljama, kao što su Brazil, Nigerija i Turska. Da bi ostvarila očekivani rast, vlade ovih zemalja moraju provesti reforme kako bi osnažile institucije i diverzifikovale ekonomije.
U nastavku su navedene 20 najvećih ekonomija svijeta do 2050. godine prema PWC-ovom izvještaju:
20. Mijanmar
Prognoza BDP-a (2050): 1,44 triliona
Procijenjeni udio u globalnom BDP-u (2050): 0,64%
Prognoza stanovništva (2050): 59,93 miliona
… (nastavak liste)
Naslovna fotografija: Christian Lue, Unsplash
Izvor: ( investitor.me / ffmo.ba )