Ljekari tvrde da onkološki pacijenti u našoj zemlji nisu tretirani na isti način kao u drugim dijelovima regije i svijeta. Nema adekvatnih lijekova za njihovo liječenje, a lista lijekova nije revidirana već pet godina, iako bi trebala svaka tri mjeseca.
U emisiji Polis pitali smo naše sagovornike postoje li sistemsko rješenje za onkološke pacijente i ko je odgovoran za nagomilane probleme.
Razgovarali smo sa dr. Aminom Jalovčić Suljević, onkologinjom sa KCUS-a, Enidom Glušac, predsjednicom Udruženja Renesansa i Belmom Kapo, zastupnicom u Skupštini KS.
-Dokle god postoji lista čekanja za inovativne lijekove, onkološki pacijenti nisu adekvatno liječeni. Često moraju čekati i preko godinu dana da dobiju potrebne lijekove, što umanjuje njihovu efikasnost – istakla je dr. Amina Jalovčić-Suljević.
Pitali smo da li je tačno da nedostaje pet lijekova i da je na listi čekanja za terapiju 788 pacijenata.
-Na listama čekanja za sve intervencije finansirane iz Fonda solidarnosti je preko 2000 pacijenata, od kojih je oko 1500 za inovativne lijekove. Trenutno su nam potrebna dva citostatika – dodala je dr. Jalovčić-Suljević.
Situacija postaje sve teža, pacijenti dolaze tražiti terapiju koja im nedostaje.
-Prema Zakonu, onkološki pacijenti ne bi smjeli biti na listi čekanja, jer bi to moglo ugroziti njihov život. Dijagnoza karcinoma je već teška, a čekanje na lijekove dodatno otežava situaciju – rekla je Enida Glušac.
–Najveći problemi su liste čekanja i nedostatak citostatika – dodala je Glušac.
O problematici i odgovornosti vlasti komentarisala je Belma Kapo, zastupnica u Skupštini KS.
-KS pokušava olakšati situaciju onkološkim pacijentima, ali nedostaje ingerencija za pitanja lijekova. Inicirala sam inicijativu da se riješi problem liste čekanja – zaključila je Kapo.
Cijeli razgovor možete pogledati na našem YouTube kanalu.
Izvor: ( www.tvsa.ba / ffmo.ba )