Rak štitne žlijezde može se javiti iz više razloga, uključujući genetsku predispoziciju, dok učestalost raste iako se rijetko spominje u poređenju sa drugim tipovima raka.
Štitna žlijezda je mala žlijezda u prednjem dijelu vrata ispod grla i dio endokrinog sistema. Reguliše metabolizam, rad srca i druge vitalne funkcije organizma.
Rak štitne žlijezde nije čest, ali može se pojaviti u svim uzrastima, češće kod žena. Postoje različite vrste raka sa specifičnim karakteristikama.
Papilarni rak štitne žlijezde: Najčešći oblik, čini više od polovine slučajeva, češće se pojavljuje kod mlađih osoba i žena. Raste sporije i često se širi na limfne čvorove, ali ako se otkrije na vrijeme, prognoza je obično dobra.
Folikularni rak štitaste žlijezde: Manje zastupljen, češći kod starijih osoba. Može zahvatiti organe poput pluća i kostiju i zahtijeva pažljivo praćenje.
Medularni rak štitaste žlijezde: Vrlo rijedak, može biti nasljedan i agresivan, zahtijeva hitnu intervenciju.
Anaplastični rak štitaste žlijezde: Najrjeđi i najagresivniji oblik, brzo se širi i zahtijeva hitno liječenje.
Simptomi raka štitne žlijezde
Najčešći simptom je bezbolna kvržica u vratu, ali postoji nekoliko drugih simptoma koji ukazuju na potencijalni rak.
- promukao glas
- otežano gutanje
- otežano disanje
- bol u vratu
Ukoliko primijetite bilo koji od ovih simptoma, odmah se javite ljekaru.
Uzroci raka štitne žlijezde
Iako uzroci nisu potpuno poznati, neki faktori mogu povećati rizik od razvoja raka, kao što su starost ili porodična historija.
Dijagnostika i liječenje: Postoji nekoliko testova za dijagnozu raka štitne žlijezde kao što su test krvi, ultrazvuk vrata i biopsija. Liječenje zavisi od vrste i stadijuma bolesti, a može uključivati hirurške zahvate, terapiju radioaktivnim jodom, zračenje ili hemoterapiju.
Objava Rak štitne žlijezde: Ovo su najčešći simptomi, ako ih imate, odmah kod ljekara pojavila se prvi puta na PressMedia.
Izvor: ( pressmediabih.com / ffmo.ba )