Ribar Hose Salvador Alvarenga krenuo je na ribarenje, ne sluteći da će to biti putovanje koje će zauvijek promijeniti njegov život.
Tražeći dobar ulov sa svojim prijateljem Ezekielom Kordobom, Alvarenga je proveo 438 dana izgubljen na moru.
Šta se desilo?
Hoseova i Ezekielova avantura započela je u novembru 2012. godine. Krenuli su iz sela Kosta Azul blizu meksičkog grada Pihihijapan. Lovili su ribu i suočili se sa smrću kada su njihov brod ostao zaglavljen usred okeana.
Na pučini, bez hrane i vode
Dok su dani prolazili, dvojica ribara su preživljavala loveći i jedući sirovu ribu, kornjače, meduze, i pijući krv galebova, urin ili kišnicu kako bi preživjeli.
Javnost ih je smatrala mrtvima, a nakon pet mjeseci, Alvarenga je ostao sam. Njegov saputnik nije mogao izdržati pritisak i preminuo je.
Ostao je sam
Prije nego što je umro, Ezekiel je zamolio Alvarengu da ne pojede njegovo tijelo, i Alvarenga je obećao da neće. Nakon njegove smrti, Alvarenga je organizovao ritualnu sahranu na brodu.
Poslije 14 mjeseci na moru, Alvarenga se našao blizu obale Maršalskih ostrva, gotovo 9.000 kilometara dalje od početne destinacije. Konačno je pronašao spas nakon 438 dana provedenih izgubljen na moru.
Spasen je 30. januara 2014. godine, mada je bio izmučen, ljekari su konstatovali da su mu vitalni znaci dobri. Nakon boravka u bolnici, Alvarenga je pušten kući sa strahom od vode, problemima sa spavanjem i anemijom.
Izvor: Kurir
Objava Ribar više od godinu bio izgubljen s prijateljem: “Molio me da ga ne pojedem” pojavila se prvi puta na PressMedia.
Izvor: ( pressmediabih.com / ffmo.ba )


