back to top

Rizik legionarske bolesti (Legioneloza) za ljude, način širenja i preventivne mjere

spot_img

Legionarska bolest (legioneloza)

Legionarska bolest je oblik upale pluća uzrokovan bakterijom Legionella spp. Dijagnoza se potvrđuje laboratorijskim testovima jer nema specifičnih simptoma.

Simptomi se obično javljaju 5 do 6 dana nakon infekcije, ali ponekad i kasnije. Počinju suhim kašljem, vrućicom, glavoboljom, te ponekad i proljevom ili smetenjem prije upale pluća.

Legionarska bolest se javlja širom svijeta, s nepoznatom stopom pojavljivanja zbog nedostataka sustava nadzora. Stopa prijavljenih slučajeva u EU iznosila je 2,4 slučaja na 100 000 stanovnika u 2021. godini.

U FBiH se legionarska bolest detektira sporadično, kako kod lokalnog stanovništva tako i kod stranih državljana koji su bili u BiH.

Rizik za ljude

Stopa smrtnosti od legionarske bolesti varira između 5% i 15%, a osobe starije od 50 godina, s oslabljenim imunitetom ili kroničnim bolestima te pušači su u većem riziku.

Kako se širi

Ljudi se zaraze udisanjem aerosola s bakterijom. Legionele su česte u okolišu, u vodi, tlu te u vodovodnim sustavima. Bolest se ne prenosi s osobe na osobu.

Pravovremena dijagnoza i liječenje antibioticima su ključni.

Zaštitne mjere

Glavna zaštita je smanjenje rizika rasta legionele na mjestima koja proizvode aerosole.

Suzbijanje bakterije uključuje redovito održavanje, čišćenje i dezinfekciju vodovoda, održavanje temperature vode te sprečavanje stajaće vode u sustavima.

Izvor: ( www.tvsa.ba / ffmo.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima