Situacija sa epidemijom morbila u našoj zemlji i dalje je alarmantna, a stručnjaci ističu da je nevakcinacija djece glavni uzrok širenja ovog zaraznog oboljenja. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, najviše obolijevaju nevakcinisana djeca, djeca sa nepotpunom vakcinacijom i ona čiji vakcinalni status nije poznat.
Važnost imunizacije
Kako bi se spriječilo širenje morbila i podigla svijest roditelja o značaju imunizacije, uvedene su novčane kazne za roditelje koji odbijaju vakcinisati djecu. O ovome je za „Avaz“ govorila Vildana Brdarić, savjetnica za informisanje Kantonalne uprave za inspekcijske poslove (KUIP).
– Prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, vakcinacija djece se smatra “dužnom brigom za maloljetnike”, a propuštanje iste od strane roditelja/staratelja je prekršaj. Kazne za nevakcinisanje djeteta kreću se od 100 do 2.000 KM – istakla je Brdarić.
Ona je istakla dobru saradnju sa JU Dom zdravlja KS, koji redovno šalje potvrde o nepotpunom vakcinalnom statusu djece, na osnovu kojih inspektori reaguju.
– Na taj način imamo informacije o djeci koja nisu vakcinisana i na osnovu toga djelujemo. Kada dobijemo potvrde o nepotpunom vakcinalnom statusu djeteta, odmah reagujemo i pozivamo roditelje ili staratelje da se izjasne o razlozima nevakcinacije – rekla je Brdarić.
Iznos kazne
Objasnila je da inspektori ne ulaze u stručni aspekt nevakcinisanja, niti pitaju roditelje zašto su odlučili ne vakcinisati djecu, jer je to posao ljekara. Također je objasnila kako se određuju kazne.
– Inspektor može izreći minimalni iznos novčane kazne, a to je 100 KM, dok sud u prekršajnim postupcima može odrediti kaznu do 2.000 KM – navela je Brdarić.
Ponovna sankcija
Vildana Brdarić je pojasnila da roditelj može biti kažnjen više puta ako nastavi odbijati vakcinaciju djeteta.
– Ako je roditelj jednom kažnjen zbog odbijanja vakcine, može biti ponovo kažnjen ako nastavi kršiti zakon, odnosno ako i dalje odbija vakcinisati dijete – naglasila je Brdarić.
Izvor: ( pressmediabih.com / ffmo.ba )