Srbijanski tenisač Novak Đoković uspio se plasirati u osminu finala masters turnira u Šangaju.
U drugom kolu je pobijedio Amerikanca Alexa Mikkelsena, 43. igrača svijeta, rezultatom 2:0, po setovima 7:6 (7:3) i 7:6 (11-9).
Mikkelsen je sigurno osvojio prvi gem meča. Brzo je imao priliku za break na Đokovićev servis, što je iskoristio za velikih 3:0 na početku dvoboja. Tek u četvrtom gemu Đoković se upisao na semafor i smanjio na 3:1. Dalje je imao priliku za break, ali je nije iskoristio i Mikkelsen je vodio 4:1.
Đoković je ponovo napao suparnikov servis i uspio mu ga oduzeti, vraćajući se u prvi set s rezultatom 4:3. Potom je poravnao na 4:4. Mikkelsen nije dozvolio prodor suparniku i povela je 5:4.
Amerikanac je osigurao tie break, a Đoković je izjednačio na 6:6 u presudnom 13. gemu seta. Obojica su bila sigurna. Prvo je Mikkelsen, pa dva puta Đoković u prva tri poena. Srbin je prvi stigao do prednosti 3:1. Međutim, protivnik je uspio izjednačiti na 3:3 za dramu tokom razmjene strana.
Od tog trenutka Đoković je napravio dva mini-breaka (6:3) i došao do set lopti. Iskoristio je prvu odmah za vodstvo od 1:0 nakon vraćanja iz zaostatka na početku.
Sigurnim servisom je osvojio prvi gem drugog seta. Suparnik je sada morao loviti rezultat, ali je odgovorio za 1:1. U četvrtom gemu Đoković je imao break loptu koju nije iskoristio. Druga je bila 3:1 i na korak do pobjede. Tu prednost je potvrdio za velikih 4:1.
Ipak, Amerikanac je vezao tri gema i izjednačio na 4:4, nakon čega su obojica sačuvali svoje servise, te je odluka pala u novom tie-breaku.
Dodatni gem je bio vrlo neizvjestan i pun preokreta, ali je na kraju Đoković vezao dva uzastopna mini-breaka za Mikkelsena kod set lopte i priveo meč kraju.
Đoković će se u sljedećem kolu suočiti sa pobjednikom meča Stanislas Wawrinka i Flavio Koboli.
Izvor: ( www.sportskacentrala.com / ffmo.ba )


