Danas je u Narodnom pozorištu u Sarajevu održan seminar pod nazivom „Od Balkana do Gaze: Kritička analiza genocida“ koji je okupio visoke zvaničnike, uključujući državnu ministricu za međunarodnu saradnju Katara Lolwah Rashid Al Khater, predsjednicu Republike Slovenije Natašu Pirc Musar, palestinskog fotoreportera Motaza Azaiza i druge.
Ministrica Lolwah Rashid Al Khater je istakla važnost seminara uoči godišnjice genocida u Srebrenici, podsjećajući na UN-ovu odluku da 11. juli bude Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
Na seminaru su istraživane teme poput poređenja genocida u Srebrenici, opsade Sarajeva, genocida u Gazi, rastućeg vala islamofobije i veze između desnice, islamofobije i palestinske kolonijalne ekspanzije.
Predsjednica Republike Slovenije podržava pravačnost priznanja genocida u Srebrenici i podržava napore za dvodržavno rješenje u vezi sa Gazo.
Palestinski fotoreporter Motaz Azaziza naglašava da ljudi u BiH najbolje razumiju situaciju u Gazi i da je važno da njihov glas bude čut i podržan.
Direktor Centra za napredne studije Ahmet Alibašić naglašava važnost sjećanja na genocid u BiH i poziva na podršku onima koji se bore protiv zla koje traje predugo.
Izvor: ( www.tvsa.ba / ffmo.ba )


