Postavljanje modernih prozora sa sobom nosi mnoge prednosti: smanjenje ulične buke, zadržavanje toplote i druge pogodnosti. Međutim, kao i u svemu ostalom, postoje i nedostaci.
Nakon nekoliko dana postavljanja, prozori mogu biti prekriveni obilnom kondenzacijom. Zašto se to dešava i kako to spriječiti? Razlog je razlika u temperaturi vazduha unutar prostorije i temperature vani. Staklo ih razdvaja, a kada para dođe do stakla, pretvara se u vodu i kondenzuje, prema članku na Krstarici.
U prostorijama koje su hladne i vlažne, veća je vjerovatnoća za kondenzaciju. U prostorijama koje su tople i suve, obično se ne javlja kondenzacija. Drveni prozori obično imaju male pukotine koje omogućavaju cirkulaciju suvog vazduha sa ulice, što smanjuje vlažnost u prostoriji.
Znojni prozori nisu samo estetski problem. Kondenzacija ukazuje na nezdravu mikroklimu u stanu. Visoka vlažnost može prouzrokovati stvaranje gljivica i plesni, dok nedovoljna ventilacija doprinosi povećanoj koncentraciji štetnih materija u vazduhu. To može loše uticati na zdravlje stanara.
Provjera ventilacije, postavljanje ventilatora u kuhinji, provjera pukotina i izolacija zidova su neki od načina kako biste spriječili kondenzaciju na prozorima.
Nepravilno postavljeni prozorski pragovi, prekriveni radijatori ili preširoke zavjese također mogu doprinijeti pojavi kondenzacije. Izolacija zidova također može biti korisna u sprečavanju ovog problema.
Uklanjanje biljaka i akvarijuma sa prozorske daske, kao i regulisanje vlažnosti prostorije, također mogu pomoći u smanjenju kondenzacije na prozorima.
Ugradnju prozora prepustite iskusnim monterima i pazite na pravilno podešavanje sistema. To će vam pomoći da pronađete pravi način ventilacije i smanjite pojavu kondenzacije.
Objava Stolar otkrio najbolji trik za jesen: Evo kako da zauvijek zaboravite na kondenzaciju pojavila se prvi puta na PressMedia.
Izvor: ( pressmediabih.com / ffmo.ba )