Bolesti srca i krvnih žila (kardiovaskularne bolesti) su prioritetan javnozdravstveni problem u svijetu, pa tako i u BiH, jer su i dalje vodeći uzrok smrti.
Kardiovaskularne bolesti su najrasprostranjeniji uzrok smrti već godinama, sa postotkom iznad 50 posto. U posljednjih deset godina taj postotak je nešto opao sa uvođenjem invazivnih kardioloških procedura, ali i dalje veliki broj ljudi umire od bolesti srca i krvnih žila, istaknula je prim. dr. Diana Zelenika, kardiolog, povodom Svjetskog dana srca koji se obilježava 29. septembra.
Za vrijeme epidemije koronavirusa, ove bolesti su bile još izraženije, a primjećeno je da je povećan broj infarkta i srčanih oboljenja, što se povezuje s oštećenjem srčanih stanica koje oblažu krvne žile, što može dovesti do stvaranja ugruška i nastanka infarkta miokarda (srčanog mišića).
Infarkt miokarda nije jedina bolest koja se povezuje s covidom. Prema američkoj studiji, 70 do 80 posto osoba koje su preboljele covid imale su virus covida u srčanim mišićima i stanicama.
Osim infarkta, česti su bili i poremećaji srčanog ritma, oštećenje srčane ovojnice i drugi problemi.
Faktori rizika za srce i krvne žile mogu biti nepromjenjivi (kao što su dob, spol i nasljeđe) i promjenjivi (poput debljine, pušenja, nepravilne prehrane, nedostatka tjelesne aktivnosti i stresa).
Rano otkrivanje i liječenje bolesti srca i krvnih žila može spriječiti preranu smrt i poboljšati kvalitetu života.
Mostar i regija imaju visok nivo kardiologije, a koronarne bolesti srca se uspješno liječe invazivnim metodama poput koronarografije.
Prepoznavanje faktora rizika i simptoma koronarne bolesti srca je ključno za prevenciju i liječenje, te se bolesnici pozivaju na redovne preglede.
The post Svjetski dan srca: Kardiovaskularne bolesti i dalje vodeći uzrok smrti u BiH appeared first on 24sata.ba.
Izvor: ( 24sata.info / ffmo.ba )