back to top

Znanstvenici su izumili “flaster” koji prati tumor u stvarnom vremenu

spot_img

Znanstvenici sa Sveučilišta Tsinghua u Tajvanu razvili su flaster koji prati tumor u stvarnom vremenu, a tajvanski znanstvenik opisuje ga kao “pametan, fleksibilan flaster”…

od rastezljive plastike koja se prilagođava veličini tumora neposredno ispod površine kože.

Flaster koji se lijepi na (na) kožu može pratiti veličinu nekih tumora i poslati tu informaciju aplikaciji. Postavljanje bi moglo dovesti do kontinuiranog praćenja tumora u stvarnom vremenu o tome koliko dobro određene vrste raka reagiraju na liječenje.

Obično, ako netko ima tumor, njegovi liječnici mogu samo na redovitim pregledima reći koliko dobro reagira na liječenje. Hsing-Wen Sung s Nacionalnog sveučilišta Tsing Hua u Tajvanu i njegovi kolege željeli su razviti uređaj koji bi neke od tih informacija mogao pružiti kod kuće.

Posebno su se usredotočili na mjerenje veličine tumora neposredno ispod kože. Stvorili su nosivi uređaj koji Sung opisuje kao “pametni fleksibilni flaster” – napravljen od meke i rastezljive plastike koja se može zalijepiti za kožu i prilagoditi obliku tumora ispod, izvješćuju novi znanstvenici.

Plastika je bila prožeta česticama vretenastog oblika, svaka dugačka oko 100 nanometara, napravljenim od kisika i srebrnastog metala zvanog hafnij. Kako je tumor rastao, naljepnica se pomicala kako bi se prilagodila novoj veličini, mijenjajući raspored nanočestica, a time i električna svojstva materijala.

Znanstvenici su testirali uređaj na miševima i otkrili da se električne promjene mogu koristiti za precizno praćenje razvoja tumora veličine zrna riže tijekom sedam dana.

flaster koji prati tumor
flaster koji prati tumor

(Slika iznad) Priprema i mehanizam rada DE senzora mrlja koji se sastoji od TPU i HfO2 NP koji bi se mogao deformirati u više smjerova kao odgovor na progresiju tumora, što dovodi do promjena u njegovoj električnoj impedanciji. DE senzor naprezanja integriran je u pametni telefon, što omogućuje praktično praćenje veličine tumora. Osim toga, daljinski obavještava zdravstvene djelatnike, olakšavajući intervenciju putem sonodinamičke terapije temeljene na HfO2 NP.

Prijenosni uređaj uspješno je testiran na miševima, pokazujući njegovu sposobnost preciznog praćenja razvoja tumora tijekom tjedan dana mjerenjem električnih promjena kao odgovora na varijacije u veličini tumora.

Parag Malik sa Sveučilišta Stanford u Kaliforniji kaže da bi takvi uređaji omogućili liječnicima i pacijentima da brže utvrde je li liječenje učinkovito i da reagiraju na sve važne promjene u stanju tumora čim se pojave.

Međutim, budući da je na koži, uređaj ne bi djelovao za tumore dublje u tijelu. To znači da će biti potreban značajan redizajn kako bi bio univerzalno koristan, kaže Mallick. izvješće kao i sama studija objavljeni su na portalu pubs.asc

Izvor: Zanimobostidana.com

zanimljivostidana.com

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima