“Dok ne postanem najbogatiji čovjek na svijetu, neću biti baš srećan”, rekao je jednom Bernar Arno.
Dolazi taj dan. Arno (75), osnivač i izvršni direktor konglomerata luksuzne robe LVMH, sada je peti najbogatiji čovjek na svijetu nakon što je vrijednost dionica njegove kompanije pala za 20%, rezultirajući smanjenjem njegove neto vrijednosti za 54 milijarde dolara.
Francuz koji upravlja desetinama prestižnih brendova, uključujući Moët Hennessy, Louis Vuitton, Dior, Givenchy i Fendi, procijenjen je na 231 milijardu dolara krajem marta, prema Bloomberg Billionaires Indexu, stavljajući ga ispred izvršnog direktora Tesle Ilona Maska, osnivača Amazona Džefa Bezosa i izvršnog direktora Facebooka Marka Zakerberga.
Ovog ponedjeljka, Arnoova neto vrijednost iznosi 177 milijardi dolara, što ga stavlja ispod pomenutih tehnoloških magnata, kao i suosnivača Oracle-a Larija Elisona.
U protekloj godini, dionice LVMH-a su pale za više od 16% i trenutno se trguju po cijeni od oko 132 dolara po dionici, dok Arno posjeduje oko 48% luksuznog konglomerata.
Od početka 2024. godine, Arnoova neto vrijednost smanjena je za 30 milijardi dolara, čineći ga najvećim gubitnikom na listi od početka godine do danas.
LVMH nije odgovorio na zahtjev Fortune-a za komentar.
Šta se dešava u LVMH-u?
Tokom prvog polugodišta 2024. godine, LVMH je zabilježio skroman pad prihoda, pogotovo sektora za vino i žestoka pića.
“Možda trenutna globalna situacija, bila geopolitička ili makroekonomska, ne inspiriše ljude da se raduju i otvaraju boce šampanjca,” izjavio je Žan-Žak Žoni, glavni finansijski direktor LVMH-a tokom konferencije o zaradama krajem jula.
„Zaista ne znamo šta se tačno dešava. Naši rezultati pokazuju dvocifren pad”, iskreno je rekao.
Međutim, LVMH nije jedina kompanija koja se suočava sa izazovima na tržištu. Ostali veliki luksuzni brendovi i holding kompanije također su prijavili gubitke ove godine. U stvari, prihodi od luksuznih proizvoda ostali su stabilni tokom drugog kvartala 2024, što je najsporiji rast u 15 kvartala, prema izvještaju Bank of America o luksuznim artiklima objavljenom u ponedeljak. Potražnja je dodatno opala u julu, a u avgustu i septembru usporila je još više.
Michael Kors, koji je dio Capri Holdingsa, zabilježio je pad prihoda od preko 14% u prvom tromjesečju u poređenju sa prošlom godinom, prema rezultatima Caprija za prvi kvartal fiskalne 2025. objavljenim 8. augusta.
Neto vrijednost Bernara Arnoa
Iako je ove godine Bernar Arno izgubio veliki dio bogatstva zbog teškog tržišta luksuza, sa neto vrijednošću od 177 milijardi dolara, on i dalje je bogatiji od bivših izvršnih direktora Microsofta Bila Gejtsa i Stiva Bolmera, kao i Vorena Bafeta, Majkla Dela i izvršnog direktora Nvidije Jensena Huanga.
Pored toga, Arno je bio aktivan u investiranju ove godine. Njegova porodična kancelarija uložila je u pet startapa fokusiranih na vještačku inteligenciju (AI) u vrijednosti stotina miliona dolara. Također, u julu se priključio ponudi za kupovinu kultnog hotela Bauer u Veneciji za 305 miliona dolara.
Arno još nije spreman napustiti poslovne funkcije: prisilio je svoj odbor da produži granicu za penzionisanje predsjednika i izvršnog direktora s 75 na 80 godina kako bi mogao nastaviti duže. Međutim, dobio je pismo od 93-godišnjeg Vorena Bafeta u kojem se sugeriše da je trebao povećati granicu za penzionisanje, prema Bloombergu. Arno tvrdi da radi po 12 sati dnevno.
“Svako jutro uživam kad stignem na posao”, rekao je Arno za Bloomberg.
Izvor: ( investitor.me / ffmo.ba )